XVII-wieczny wrak odkryty na tureckim wybrzeżu

XVII-wieczny wrak odkryty na tureckim wybrzeżu
XVII-wieczny wrak odkryty
na tureckim wybrzeżu

Wrak ten jest ostatnim z wielu odnalezionych w okolicy. Jest to XVII-wieczny statek osmański z ładunkiem cennych holenderskich płytek ceramicznych.

 

Odkrycia dokonano podczas podwodnych wykopalisk w obszarze miasta Limantepe (greckie Klazomenai) na zachodnim wybrzeżu Turcji. Prace w tym miejscu rozpoczęto już 13 lat temu.

W badaniach bierze udział ponad dwudziestu podwodnych archeologów. Szacuje się, że wewnątrz statku znajduje się ponad tysiąc ceramicznych płytek.

 

Klazomenai lub Clazomenae to starożytne greckie miasto położone na wybrzeżu jońskim.  Przypuszcza się, że port ten został zatopiony przez trzęsienie ziemi lub z powodu innego kataklizmu w VI wieku pne. Z pewnością miejsce roi się od nieodkrytych archeologicznych perełek.


 

Źródło: www.xray-mag.com

 


 

Notka informacyjna – Płytki holenderskie

 

płytki holenderskieFajanse z Delft powstały w XVII wieku jako imitacja porcelany importowanej wówczas z Chin. Największą popularnością cieszyły się w latach 1650-1750.

 

Nazwa pochodzi od małego, holenderskiego miasteczka Delft, które jest słynne  ceramiki oraz  malarza – Jana Vermeer van Delft.

 

Miasto Delft przez ponad 100 lat było dostawcą najbardziej pożądanych ceramicznych płytek oraz naczyń imitujących chińską porcelanę. Charakterystyczny, podobnie jak na chińskiej porcelanie, był niebieski kolor zdobień. Początkowo wzory mocno nawiązywały do tych z porcelany z Dalekiego Wschodu – dynastii Ming i japońskiego stylu Imari.

 plytki_kolor

Dopiero później zaczęto dekorować fajanse kolorowymi, charakterystycznymi motywami niderlandzkimi, holenderskimi pejzażami, scenkami rodzajowymi: bawiące się dzieci, ludzie wykonujący swoje zawody, lub po prostu najsłynniejsze holenderskie tulipany ale także scenami mitologicznymi czy też marynistycznymi.

 

Każda płytka to ręcznie malowane przez anonimowego artystę, niepowtarzalne dzieło.

 

Ceramiczne, malowane płytki stały się najbardziej pożądanym elementem zdobniczym wnętrz.Moda ta dotarła nawet do carskiej Rosji.

 

Podobne posty

Leave a Comment