Zabójcze ogony kosogonów

Kosogon
Kosogon przed atakiem

Nowe obserwacje dostarczają pierwszy niezbity dowód, że kosogony naprawdę używają ogonów do polowania.

 

Klaśnięcia ogonem następują z taką siłą, że mogą być przyczyną tworzenia pęcherzyków.

 

Badania kosogonów były prowadzone na Filipinach, w okolicach wyspy Pescador. Jest to idealne miejsce ze względu na olbrzymie ławice sardynek, które stanowią łatwy cel dla kosogonów. Naukowcy napotkali i nakręcili ponad 60 sytuacji, w których rekiny za pomocą klapsa ogona osłabiały sardynki.

 


 

Kosogon
Kosogon w akcji

 

Efekt bicza

 

W ramach swoich badań naukowcy analizowali zebrany materiał dzieląc każdy atak kosogona na etapy. Umożliwiło to  dokładniejsze zapisanie ruchów zwierząt.

 

Badacze zauważyli, że rekiny początkowo mkną przez wodę. Następnie „zatrzymują się” ściągając ku sobie płetwy piersiowe. Później poprzez szybkie zanurzenie nosa uderzają ofiarę ogonem. Po czym odprowadzają ogonem do góry, nad głową.

 

Prędkość i ruch uderzeń może tworzyć w wodzie fale uderzeniowe. Najszybszy odnotowany klaps ogona miał średnią prędkość 21,82 m/s. Spowodował on nie tylko schwytanie ofiary, ale również utworzenie pęcherzyków.


 

Kosogon
Diagram pokazujący klapsy ogona.

 

Interesującą rzeczą było to, że uderzenia ogona były skuteczne tylko w około 60%. Jednakże zdarzało się, że jednym klaśnięciem udało się zabić więcej niż jedną rybę.

 

Kosogony mogą spożywać więcej niż jedną sardynkę na raz. Wydaje się, że uderzenia ogonem są skuteczną strategią polowania na zdobycz.

 

 


 

 


 

Źródło: www.plosone.org


 

 

Zobacz też:

Kosogon
Kosogon

 

Podobne posty

Leave a Comment