Zagrożenie dla Wielkiej Rafy Koralowej

Barwna rafa koralowa


 

W ubiegłym tygodniu amerykańskie myśliwce zrzuciły cztery bomby w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej.

 

 

Incydent miał miejsce podczas ćwiczeń US Navy. Samoloty AV-8B Harrier wystartowały z lotniskowca USS Bonhomme Richard. Miały one w ramach ćwiczeń zrzucić bomby w okolicy Wyspy Townshend. Jednakże akcja została przerwana. Piloci ze względu na małą ilość paliwa oraz brak możliwości lądowania z ładunkiem na pokładzie musieli dokonać zrzutu.

 

AV-8B Harrier
AV-8B Harrier II

Dlatego też cztery,  bomby o wadze całkowitej 1,8 ton (4000 funtów), zrzucono na więcej niż 50 metrów (164ft) wody w okolicach wybrzeża stanu Queensland i obszaru Wielkiej Rafy Koralowej.

 

Flota USA wydała oświadczenie, że  zrzut miał miejsce z dala od rafy, aby zminimalizować możliwość jej uszkodzenia. Ponadto wskazano, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.


Trafnie skomentowała całe zajście australijska Senator Larissa Waters, wpływowy rzecznik Zielonych na Wielkiej Rafie Koralowej:

 „Czy oni zupełnie powariowali?”.


 

Wielka Rafa Koralowa z kosmosu
Wielka Rafa Koralowa – zdjęcie satelitarne

Wielka Rafa Koralowa (Barierowa) to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe.

 

Jest ona widziana z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu (zdjęcie obok).

 

Wiek rafy szacuje się na około 20 mln lat, a niektórych fragmentów nawet na 45,5 mln lat.

 

 Bariera leży w różnych odległościach od brzegu (od 15 do 200 km) i rozciąga się na powierzchni ponad 344 tysięcy km². Jej szerokość wynosi od 2 km do 150 km.

 

Przeprowadzone badania wykazały, że grubość tworzącej rafę warstwy koralowca przekracza 500 m.

 


 

Morze koralowców
Morze miękkich koralowców

Rafa tętni życiem, znajdziemy tu  około 1500 gatunków ryb, ponad 5000 gatunków mięczaków oraz 400 gatunków koralowców i 500 gatunków wodorostów. Liczby te mówią same za siebie i tylko potwierdzają jak unikatowy jest to ekosystem.

 

Od 26 października 1981 roku Great Barrier Reef Marine Park została objęta ochroną i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


 

 

Źródło: www.guardian.co.uk

 

Podobne posty

Leave a Comment