Zamiast wraku odkryto niespotykane asfaltowe formacje w kształcie kwiatów

Zamiast wraku odkryli gigantyczne, asfaltowe formacje
Wieloszczety żywiące się
olejem z wulkanu

Jakież było zaskoczenie członków NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), kiedy na dnie Zatoki Meksykańskiej, dokładnie na głębokości 1900 metrów zamiast wraku pełnego skarbów odnaleziono olbrzymie formacje skalne przypominające kwiaty. To niecodzienne znalezisko odkryto dzięki zastosowaniu zdalnie sterowanego pojazdu Deep Discoverer (D2) wyposażonego w sonar.

 

Jednak to nie koniec zaskoczenia. Otóż naukowcy oprócz gigantycznych skalnych kwiatów odnaleźli inną, niezwykle rzadko spotykaną podwodną formację – asfaltowy wulkan. Te specyficzne twory niewiele mają wspólnego z tradycyjnymi wulkanami, nie wyrzucają one lawy. Są one efektem działania sił wulkanicznych, które wypychają olej na powierzchnię Ziemi. Proces ten odbywa się na powierzchni morskiego dnia i powoduje powstawanie podobnego do oleju, szybko tężejącego śluzu.

 

Eksperci z NOAA wyjaśniają, że smolisty muł wydzielany przez asfaltowe wulkany jest podobny do tego co powstaje w rafinerii po ekstrakcji benzyny. Na lądzie często jest to poddawane obróbce i wykorzystywane do utwardzania dróg. Jednak ta sama substancja po wydostaniu się przez otwór w dnie oceanu i zmieszaniu z zimną, morską wodą tworzy coś na kształt gigantycznego, asfaltowego kwiata. Ponadto badacze zauważyli również koralowce, ukwiały, skorupiaki i ryby. Nawet bakterie żyjące na dnie oceanu żywią się podwodnym olejem.


 


 

Źródło: upi.com

Podobne posty

Leave a Comment