Zapadł wyrok w sprawie wrakowych szabrowników z Kent

Zapadł wyrok w sprawie wrakowych szabrowników z Kent
To tylko niewielka część łupów
wrakowych szabrowników

Końcem maja tego roku informowaliśmy o dwóch brytyjskich nurkach, którzy zostali uznani winnymi ograbienia wraków. Na początku lipca zapadł wyrok, którym nakazano 52-letniemu Davidowi Knightowi oraz 55-letniemu Edwardowi Huzzey zapłatę kary grzywny. Łącznie jest to kwota 63 500£. Jak to zwykle bywa najdotkliwsze okazały się koszty postępowania procesowego – po 25 000£ od każdego z Panów. Sama kara przy uwzględnieniu wartości zrabowanych przedmiotów okazuje się mniej dotkliwa, odpowiednio 7 000£ i 6 500£.

 

Jak zostało podkreślone w ustnym uzasadnieniu wyroku grabież wraków przez skazanych miała miejsce na skalę przemysłową. Ponadto mowa tu o celowym i świadomym rabowaniu wraków przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych oraz specjalistycznego sprzętu tnącego a także urządzeń do wydobywania obiektów. Co więcej jednym z dowodów w sprawie okazały się odnalezione przez śledczych pamiętniki, w których szabrownicy skrupulatnie notowali datę, miejsce oraz odnalezione przedmioty. Poza tym na komputerze jednego z nurków odnaleziono zdjęcia niektórych, wydobytych obiektów.

 

Dwóm nurkom udowodniono splądrowanie w okresie 7 lat aż 9 wraków, wśród nich znalazły się: okręty podwodne U-8, UC-64 oraz UB-40 pamiętające czasy I Wojny Światowej a także niezidentyfikowany statek sprzed 200 lat. Wartość zrabowanych przedmiotów została oszacowana na 250 000£, wiele z nich okazało się mieć wartość historyczną.

 

Zapadł wyrok w sprawie wrakowych szabrowników z Kent
Skradzione z jednego z wraków
wartościowe lampy

Co ciekawe podwodni szabrownicy sami zgłosili do Maritime and Coastguard Agency (MAC) część wydobytych przez siebie przedmiotów w maju 2011 roku. Pobudką do dobrowolnego zgłoszenia był obejrzany na BBC materiał o nurkach przyłapanych na podobnym procederze.

 

Jednak nikt nie spodziewał się, że wydobytych przedmiotów będzie aż tyle. Podczas przeszukania miejsc zamieszkania skazanych odkryto składowisko zrabowanych obiektów, których nie powstydziłoby się nie jedno muzeum. Wśród przedmiotów znalazły się: 8 armat z brązu (każda o wadze pół tony i wartości 12 tysięcy funtów), trzy śruby z okrętów podwodnych, sztaby ołowiu i miedzi, kosztowne lampy, dziesiątki butelek a także małe, ceramiczne, wiktoriańskie puszki na kawę. Niestety część drogocennych obiektów została sprzedana, czego dowodem były odnalezione paragony. Jeden z nich opiewający na 357£ za metalowy pistolet oraz mosiądz.

 

Sprawa jest precedensowa, bowiem jest to pierwszy przypadek skazania za naruszenie Merchant Shipping Act (Ustawy o transporcie wodnym) z 1995 roku w zakresie nie zgłoszenia znalezisk.


 

 

 

Źródło: telegraph.co.uk

 

Zdjęcia: Maritime&Costguard Agency


 

 

Czytaj także o innych przypadkach zatrzymań szabrujących wraki nurków:

Dwóch nurków uznano winnymi ograbienia brytyjskich wraków
Dwóch nurków uznano winnymi ograbienia brytyjskich wraków
RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników
RPA restrykcyjne wobec nurków szabrowników
10 nurków aresztowanych za plądrowanie indonezyjskich wraków
10 nurków aresztowanych za plądrowanie indonezyjskich wraków

 

Podobne posty

Leave a Comment