W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne

W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne

Jeden z odkrytych okrętów radzieckich

W Zatoce Fińskiej zlokalizowano, zbadano a co najważniejsze zidentyfikowano wraki dwóch, radzieckich okrętów podwodnych z okresu II Wojny Światowej. Oba okręty zostały utracone w czasie próby przełamania niemieckich pól minowych w rejonie Seeigel (Jeżowiec). Okręty podwodne klasy Y znajdują się w odległości zaledwie 500 metrów od siebie, w pobliżu wyspy Bolszoj Tyuters.

 

Jednostka Sch-320 dowodzona przez kapitana Ivana Makarowicza Wiszniewskiego zatonęła w 1942 roku. Dziś spoczywa ona na dnie zatoki na głębokości 49 metrów.

 

Sch-320 został trafiony przez minę w dziobową część kadłuba, dokładniej w przegrody 1 i 2. Na dnie obok kadłuba wciąż spoczywa nienaruszona mina UMA oraz kotwy niemieckich min. Jest wręcz oczywiste, że kapitan w celu uniknięcia kolizji z minami wykonywał stosowne manewry, świadczy o tym pionowy ster okrętu podwodnego, który obrócił się w lewą stronę.

 

W tym wypadku części załogi udało się przeżyć eksplozję. Nurkowie odnaleźli po prawej stronie rufy torpedę wystającą z kanału. Sugeruje to, że torpeda była ręcznie wypychana przez członków załogi starających się uciec z tonącego okrętu. Niestety wiele wskazuje, że torpeda, która utknęła w kanale uwięziła załogę w środku okrętu, skazując członków na pewną śmierć.

 

Drugi okręt, to Sch-406, który zatonął w 1943 roku z kapitanem Eugeny Jakowlewicz Osipovem – Bohaterem Związku Radzieckiego. Dziś można go podziwiać na głębokości 60 metrów.

 

W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne

W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne

Okręt Sch-406 również został uderzony z przodu w prawą stronę. Niestety większa część otworu znajduje się pod mułem, co uniemożliwia jej dokładne oględziny. Również w tym przypadku członkowie załogi przetrwali eksplozję. Wskazuje na to zupełnie otwarty właz mostu głównego praz otwarta do połowy klapa wyjścia awaryjnego zlokalizowanego na rufie.

 

Załoga okrętu podwodnego Sch-406 miała więcej szczęścia. W fińskich archiwach udało się odnaleźć informację, że kilka dni po utracie jednostki Finowie na brzegu wyspy Ristisaari znaleźli ciało członka załogi radzieckiego okrętu podwodnego wyposażonego w auto-ratunkowy sprzęt. Został pochowany na tej wyspie. Odkrywcy sprawdzili  wiatry i prądy występujące w tym czasie w tym regionie i wierzą, że był to jeden z członków załogi Sch-406.

 

Dla uczczenia pamięci ofiar obu okrętów podwodnych Księża z Moskiewskiej Akademii Teologicznej wznieśli modlitwę w miejscu lokalizacji utraconych jednostek. Dodatkowo zainstalowano tablice pamiątkowe.

 

Niecierpliwie czekamy na zapowiedziany już film o ekspedycji oraz losach obu okrętów podwodnych.


 

 

Źródło: Facebook Разведывательно-водолазная команда

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top