W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne

W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne
Jeden z odkrytych okrętów radzieckich

W Zatoce Fińskiej zlokalizowano, zbadano a co najważniejsze zidentyfikowano wraki dwóch, radzieckich okrętów podwodnych z okresu II Wojny Światowej. Oba okręty zostały utracone w czasie próby przełamania niemieckich pól minowych w rejonie Seeigel (Jeżowiec). Okręty podwodne klasy Y znajdują się w odległości zaledwie 500 metrów od siebie, w pobliżu wyspy Bolszoj Tyuters.

 

Jednostka Sch-320 dowodzona przez kapitana Ivana Makarowicza Wiszniewskiego zatonęła w 1942 roku. Dziś spoczywa ona na dnie zatoki na głębokości 49 metrów.

 

Sch-320 został trafiony przez minę w dziobową część kadłuba, dokładniej w przegrody 1 i 2. Na dnie obok kadłuba wciąż spoczywa nienaruszona mina UMA oraz kotwy niemieckich min. Jest wręcz oczywiste, że kapitan w celu uniknięcia kolizji z minami wykonywał stosowne manewry, świadczy o tym pionowy ster okrętu podwodnego, który obrócił się w lewą stronę.

 

W tym wypadku części załogi udało się przeżyć eksplozję. Nurkowie odnaleźli po prawej stronie rufy torpedę wystającą z kanału. Sugeruje to, że torpeda była ręcznie wypychana przez członków załogi starających się uciec z tonącego okrętu. Niestety wiele wskazuje, że torpeda, która utknęła w kanale uwięziła załogę w środku okrętu, skazując członków na pewną śmierć.

 

Drugi okręt, to Sch-406, który zatonął w 1943 roku z kapitanem Eugeny Jakowlewicz Osipovem – Bohaterem Związku Radzieckiego. Dziś można go podziwiać na głębokości 60 metrów.

 

W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne
W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne

Okręt Sch-406 również został uderzony z przodu w prawą stronę. Niestety większa część otworu znajduje się pod mułem, co uniemożliwia jej dokładne oględziny. Również w tym przypadku członkowie załogi przetrwali eksplozję. Wskazuje na to zupełnie otwarty właz mostu głównego praz otwarta do połowy klapa wyjścia awaryjnego zlokalizowanego na rufie.

 

Załoga okrętu podwodnego Sch-406 miała więcej szczęścia. W fińskich archiwach udało się odnaleźć informację, że kilka dni po utracie jednostki Finowie na brzegu wyspy Ristisaari znaleźli ciało członka załogi radzieckiego okrętu podwodnego wyposażonego w auto-ratunkowy sprzęt. Został pochowany na tej wyspie. Odkrywcy sprawdzili  wiatry i prądy występujące w tym czasie w tym regionie i wierzą, że był to jeden z członków załogi Sch-406.

 

Dla uczczenia pamięci ofiar obu okrętów podwodnych Księża z Moskiewskiej Akademii Teologicznej wznieśli modlitwę w miejscu lokalizacji utraconych jednostek. Dodatkowo zainstalowano tablice pamiątkowe.

 

Niecierpliwie czekamy na zapowiedziany już film o ekspedycji oraz losach obu okrętów podwodnych.


 

 

Źródło: Facebook Разведывательно-водолазная команда

Podobne posty

Leave a Comment