Uważnie i spokojnie przyjrzyj się fotografii zamieszczonej po powyżej. Spróbuj wyobrazić sobie historię jaką przedstawia obraz…
Czy domyślasz się w jaki sposób powstało to zdjęcie?
NIE, to polecam przeczytanie tego artykułu. Zdradzam w nim kulisy i szczegóły stworzenia zdjęcia podwodnej restauracji. Autorem zdjęcia jest szwedzki fotograf Andreas Varro.
Ciekawostki dotyczące zdjęcia podwodnej restauracji

© Sarah Karlsson
Choć na planie nie było tłoczno – 2 modelki oraz 2 modeli, to ekipa miała ręce pełne roboty. Poniżej kilka cyfr, które uzmysławiają jak wiele pracy kosztowało stworzenie reklamowego zdjęcia.
- Czas fotografowania: 8 godzin
- Czas retuszu: 25 godzin
- Wszystkich warstw w programie Photoshop: 300
- Warstw w finalnym zdjęciu: około 170
- Zdjęć składowych: ponad 20
Chcecie dowiedzieć się w jaki sposób powstało zdjęcie podwodnej restauracji? Na szczęście fotograf Andreas Varro podzielił się z nami tajnikami swojej pracy, pracy fotografa reklamowego realizującego zlecenie.
Nie można być bliżej natury i zjeść smaczniej niż w restauracji Sjökrogen

© Sarah Karlsson
Takie było hasło przewodnie sesji zdjęciowej wykonanej na zlecenie ekskluzywnej szwedzkiej restauracji Sjökrogen oddalonej od Sztokholmu o około 200 kilometrów.
Restauracja ta serwuje jedzenie, głównie owoce morza przygotowane z najlepszych jakościowo składników, większość produktów pochodzi z lokalnych, ekologicznych hodowli i upraw. Dodatkowo położenie restauracji Sjökrogen nad jeziorem przesądziło o pomyśle umieszczenia elementów zdjęcia pod wodą.

© Sarah Karlsson
Wyzwania podczas sesji zdjęciowej
Cel jaki postawił sobie zespół, to stworzenie scenki w restauracji, która będzie wyglądała tak jakby odbywała się pod wodą. Zarówno ludzie i przedmioty muszą zachowywać się tak jak pod wodą, czyli jakby znajdowały się w stanie nieważkości. Wbrew pozorom, coś co pod wodą jest oczywiste, na powierzchni jest to niezwykle trudne do sfotografowania. Zadanie to wymaga niezwykle starannego planowania kompozycji – rozmieszczenia obiektów na fotografii, doboru odzieży oraz starannej i precyzyjnej stylizacji włosów.
Oczywiście, najprościej – niekoniecznie najtaniej, byłoby zalać prawdziwą restaurację wodą. Jednak z różnych względów było to niewykonalne. Stąd konieczne było przedstawienie modeli i przedmiotów w taki sposób jakby znajdowały się pod wodą. Wyzwaniem okazały się:
ODZIEŻ i REKWIZYTY

© Sarah Karlsson

Niezłym sprawdzianem okazało się przymocowanie ryby. Wykorzystano do tego statyw, linkę oraz posiadającą wszechstronne zastosowanie – srebrną taśmę.

© Sarah Karlsson

© Sarah Karlsson
Również niektóre stroje okazały się problematyczne dla zespołu biorącego udział w sesji. Wyzwaniem okazała się zwłaszcza sukienka modelki. Początkowo próbowano wywołać jej ruch i falowanie przy pomocy dmuchawy do liści. Jednak próba okazała się mało satysfakcjonująca a suknia nie wyglądała naturalnie.
Na szczęście ze swoim pomysłem przyszedł fotograf – Andreas Varro. Do sukienki zostały zaczepione żyłki, które miały utrzymywać sukienkę w bardziej naturalnym, podwodnym wyglądzie. Dodatkowym trikiem była pozycja modelki, otrwarte, rozłożone ramiona miały nadać jej postaci lekkości.

© Sarah Karlsson

© Sarah Karlsson

WŁOSY

© Sarah Karlsson


© Sarah Karlsson
Prawdziwym wyzwaniem okazała się stylizacja włosów modelek. Na tym polu swoimi fantastycznymi umiejętnościami wykazała się stylistka i wizażystka, Carina Lundgren.
Stylistka celem urealistycznienia wyglądu włosów pod wodą użyła metalowego drutu, który ukryty we włosach modelki miał unosić je ku górze. Dodatkowo by włosy wyglądały na pływające w wodzie pręt przyczepiono za pomocą żyłki do punktu w suficie. Przyznacie, że to dość karkołomne rozwiązanie.
Dodatkowym, oprócz włosów, wyzwaniem dla Cariny Lundgren było stworzenie takiego makijażu, który wyglądałby na podwodny.
LUDZIE

© Sarah Karlsson

WIDOCZNOŚĆ i NASYCENIE KOLORÓW

© Sarah Karlsson

Prosta historia opowiedziana obrazem
Fotografia opowiada historię pewnej pary, która w wypełnionej wodą restauracji zamawia jedzenie. Scenka przedstawia moment, kiedy klientka restauracji wracając z toalety woła kelnerkę. Ta ostatnia płynie w kierunku stolika by odebrać zamówienie. W tym czasie za barem szef kuchni przygotowuje posiłek, sieka warzywa i przegania rybę nożem.
Fotograf Andreas Varro zapytany przeze mnie czy kiedykolwiek brał pod uwagę stworzenie podobnego, równie skomplikowanego kompozycyjnie zdjęcia pod wodą przyznał, że nie myślał o tym. Jednocześnie dodał, że fotografowanie z nastawieniem na naprawdę wysokiej jakości efekt końcowy wymaga wiele praktyki. Stąd by nie narazić klienta na straty musiałby zrobić to co najmniej 2-3 razy. Fotografia podwodna wymaga obycia pod wodą, stosowania sprzętu nurkowego, używanie podwodnego oświetlenia. Andreas przyznał, że to zbyt skomplikowane. O wiele łatwiej jest wyretuszować i stworzyć fałszywe, podwodne zdjęcie.
Zobaczcie sami jak powstała fotografia podwodnej restauracji
Special thanks to Andreas Varro for photos used permission.
ZESPÓŁ:
Fotografia i retusz: Andreas Varro
Stylizacja i wizaż: Carina Lundgren
Asystenci: Sarah Karlsson & Fabian Stenström
Klient: Katrinelund Gästgiveri & Sjökrog.
Źródło: itsvarro.com
Więcej zdjęć Andreasa Varro znajdziecie na Facebooku oraz Instagramie