Żebropławy a teoria ewolucji Darwina

Żebropławy - obcy mórz mogą podważyć teorię ewolucji
Żebropławy – obcy mórz mogą podważyć teorię ewolucji

Obcy z mórz mogą rzucić nowe światło na teorię ewolucji Darwina, a być może nawet doprowadzić do jej obalenia. Takie zamieszanie wywołało ostatnie odkrycie amerykańskich naukowców z Uniwersytetu na Florydzie, którym udało się rozszyfrować kod genetyczny zwierząt z rodzaju Ctenophora, czyli żebropławów.

 

Okazuje się, że żebropławy mają unikalny system nerwowy. Stwierdzono go w przypadku aż 10 gatunków żebropławów. Co ważniejsze żadne inne, znane stworzenie zamieszkujące Ziemię nie posiada nawet zbliżonej budowy układu nerwowego. Właśnie dlatego żebropławy nazywane są obcymi z mórz.

 

To przełomowe odkrycie, bowiem dotychczas sądzono, że układ nerwowy każdego z ziemskich stworzeń, poczynając od najprostszego kończąc na najbardziej skomplikowanym rozwinął się w jeden sposób. Jednak zbadanie kodu genetycznego Ctenophora wykazało coś zupełnie innego.

 

Odkrycie opublikowane w czasopiśmie Nature jednoznacznie wskazuje, że system nerwowy zwierząt rozwinął się więcej niż jeden raz. System nerwowy u żebropławów powstał przy użyciu własnego języka biologicznego. Co ciekawe żebropławy nie stosują tradycyjnych, dotychczas poznanych neuroprzekaźników. Zamiast tego posiadają unikalny system komunikacji pomiędzy neuronami.

 

Z pewnością informacja o niespotykanym układzie nerwowym żebropławów daje solidne podstawy do zweryfikowania a być może nawet do zakwestionowania teorii ewolucji Darwina. Okaże się jak bardzo nauka przywiązana jest do teorii, która nijak ma się do aktualnego stanu wiedzy.


 

 

Źródło: Nature; foxnews.com

Podobne posty

Leave a Comment