Żegnamy Dimitrisa Dimę Stavrakakisa – bałtyckiego nurka wrakowego

Nurek wrakowy Dimitris Stavrakakis
Nurek wrakowy Dimitris Stavrakakis

Z przykrością informujemy, iż w dniu 5 lipca br. w trakcie wyprawy nurkowej w okolicach bałtyckiej wyspy Olandia odszedł na zawsze Dimitris Stavrakakis, miał 50 lat. Jego śmierć z przyczyn zdrowotnych, była przedwczesna i  jest wielkim szokiem dla Rodziny, Znajomych, Przyjaciół oraz wielu osób ze środowiska nurkowego.

 

Dimę znał niemal każdy, kto nurkował na bałtyckich wrakach. Dla wielu nurków był niezawodnym przyjacielem i autorytetem.

 

My zapamiętamy Cię jako pasjonata nurkowania, osobę pełną pomysłów, planów i marzeń związanych z podwodnym światem, z nurkowaniem wrakowym, zwłaszcza na Bałtyku. Pozostaniesz w pamięci wielu nurków wrakowych z całego świata, a tym, którzy nie mieli okazji Cię poznać…


 


 

 

Dimitris Dima Stavrakakis był jednym z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim. Na stałe zamieszkiwał w Gdyni choć jak wskazuje nazwisko był on z pochodzenia Grekiem.

 

Tak Dimitris Stavrakakis napisał kiedyś o sobie:

Urodziłem się w 1966 roku, moi rodzice są Grekami. Oboje byli uciekinierami, podczas greckiej wojny domowej, w bardzo młodym wieku, moja matka miała wtedy zaledwie 9, a mój ojciec 12 lat.

Następnie moja matka mieszkała przez rok w Bułgarii, kolejny rok spędziła w Rumunii. Dopiero później trafiła do Polski, gdzie jej matka a moja babka odnalazła ją po wielu latach na emigracji.

W latach 80-tych XX wieku moi rodzice wrócili do Grecji. Także moja siostra mieszka obecnie w Atenach. Odbyłem służbę wojskową w Grecji, obecnie jestem żonaty i mieszkam w Gdyni.


 

Żegnamy Dimitrisa Dimę Stavrakakisa - bałtyckiego nurka wrakowego
Dimitris Dima Stavrakakis podczas SANTI Odnaleźć Orła 2016
Żegnamy Dimitrisa Dimę Stavrakakisa - bałtyckiego nurka wrakowego
Dimitris Dima Stavrakakis podczas SANTI Odnaleźć Orła 2016

 

O Dimie śmiało mogę napisać, że był wybitnym nurkiem wrakowym, który znał wiele bałtyckich wraków jak mało kto. Wielokrotnie uczestniczył w poszukiwaniach nowych pozycji na Morzu Bałtyckim, brał również udział w ich identyfikacji. Był zaangażowany w wiele bardzo dobrze znanych wypraw nurkowych, w tym w poszukiwania legendarnej jednostki ORP Orzeł czy badania wraku Mars. Był jednym z organizatorów Konferencji Nurkowej Baltictech.

 

Ostatnie pożegnanie Dimy odbędzie się 4 sierpnia 2016 roku na Cmentarzu Komunalnym Witomińskim w Gdyni. Nabożeństwo żałobne w kaplicy rozpocznie się o godzinie 10:30.


 

Film z nurkowania, które pozwoliło na zidentyfikowanie wraku Boelcke


 

Zdjęcia, źródło: Facebook

 

Podobne posty

Leave a Comment