Zmarł Peter Scoones – człowiek z błękitnej planety

Peter_Scoones
Peter Scoones

Z przykrością informujemy, iż w ostatnią niedzielę (20 kwietnia br.) odszedł człowiek z błękitnej planety – Peter Scoones, pionier a zarazem geniusz w obrazowaniu podwodnego świata. Zmarł spokojnie we śnie w wieku 76 lat w otoczeniu swojej rodziny. Być może jego nazwisko nie jest Wam znane, jednak jego dokonania – podwodne zdjęcia na pewno!

 

Peter Scones pochodził z Londynu, od kilku lat walczył, stoczył długą i nierówną walkę z ciężką chorobą. Mimo tego nie można odmówić mu jednego – wspaniałej kariery związanej z podwodnym światem.

 

Mało prawdopodobne by istniało jakiekolwiek zagadnienie związane z podwodną fotografią, o którym Peter by nie wiedział. Świadectwem jego twórczych dokonań jest BAFTA oraz dwie nagrody Emmy a także wiele innych nagród. Jako jedyny został nagrodzony tytułem Brytyjskiego Podwodnego Fotograf Roku.


 

Człowiek, który wprowadził podwodny świat wprost do naszych domów.

 

Peter Scoones - Człowiek z błękitnej planety
Peter Scoones
-człowiek z błękitnej planety

Peter Scoones miał niezwykły dar do łączenia artystycznego kina z magią techniki. W ten sposób powstawały naprawdę wyjątkowe dzieła jak chociażby Deep Blue (Tajemnice Oceanu).

 

Jego talent twórczy pozwolił mu na wielokrotne okrążenie Ziemi w poszukiwaniu przyrody doskonałej. Wiele filmów dokumentalnych stworzył dla kanału BBC Natural History, gdzie współpracował z Sir Davidem Attenborough. Najpopularniejsze serie to Reefwatch, Sea Trek, Planet Earth, Life in the Freezer czy Blue Planet.

 

Przez niemal pięć dekad projektował, budował i utrzymywał swój sprzęt a co najważniejsze fotografował. Jednak nie pozostawał na brzegu, nurkował w wielu zakątkach świata, poczynając od tropikalnych wód na Antarktydzie kończąc.

 

Był indywidualistą, który nie tylko wykonywał wszystko po swojemu, ale co ważne robił to o wiele lepiej od kogokolwiek innego. Jak na ironię z wykształcenia był inżynierem budowy okrętów, jednak wada wzroku uniemożliwiła mu dalsze szkolenie oficerskie.

 

Szybko przekonał się, że jego prawdziwą pasją jest podwodna fotografia. I słusznie, bo niewielu ludzi na świecie potrafi w ten sposób ukazać innym magię podwodnego świata. W jednym z ostatnich wywiadów Peter Scoones przyznał, że potrafi wstrzymać pod wodą oddech nawet na 4 minuty.

 

Niech spoczywa w spokoju…


 

 

Źródła: telegraph.co.uk; divernet.com; xray-mag.com

Podobne posty

Leave a Comment