Zmarł Peter Scoones – człowiek z błękitnej planety

Peter_Scoones

Peter Scoones

Z przykrością informujemy, iż w ostatnią niedzielę (20 kwietnia br.) odszedł człowiek z błękitnej planety – Peter Scoones, pionier a zarazem geniusz w obrazowaniu podwodnego świata. Zmarł spokojnie we śnie w wieku 76 lat w otoczeniu swojej rodziny. Być może jego nazwisko nie jest Wam znane, jednak jego dokonania – podwodne zdjęcia na pewno!

 

Peter Scones pochodził z Londynu, od kilku lat walczył, stoczył długą i nierówną walkę z ciężką chorobą. Mimo tego nie można odmówić mu jednego – wspaniałej kariery związanej z podwodnym światem.

 

Mało prawdopodobne by istniało jakiekolwiek zagadnienie związane z podwodną fotografią, o którym Peter by nie wiedział. Świadectwem jego twórczych dokonań jest BAFTA oraz dwie nagrody Emmy a także wiele innych nagród. Jako jedyny został nagrodzony tytułem Brytyjskiego Podwodnego Fotograf Roku.


 

Człowiek, który wprowadził podwodny świat wprost do naszych domów.

 

Peter Scoones - Człowiek z błękitnej planety

Peter Scoones
-człowiek z błękitnej planety

Peter Scoones miał niezwykły dar do łączenia artystycznego kina z magią techniki. W ten sposób powstawały naprawdę wyjątkowe dzieła jak chociażby Deep Blue (Tajemnice Oceanu).

 

Jego talent twórczy pozwolił mu na wielokrotne okrążenie Ziemi w poszukiwaniu przyrody doskonałej. Wiele filmów dokumentalnych stworzył dla kanału BBC Natural History, gdzie współpracował z Sir Davidem Attenborough. Najpopularniejsze serie to Reefwatch, Sea Trek, Planet Earth, Life in the Freezer czy Blue Planet.

 

Przez niemal pięć dekad projektował, budował i utrzymywał swój sprzęt a co najważniejsze fotografował. Jednak nie pozostawał na brzegu, nurkował w wielu zakątkach świata, poczynając od tropikalnych wód na Antarktydzie kończąc.

 

Był indywidualistą, który nie tylko wykonywał wszystko po swojemu, ale co ważne robił to o wiele lepiej od kogokolwiek innego. Jak na ironię z wykształcenia był inżynierem budowy okrętów, jednak wada wzroku uniemożliwiła mu dalsze szkolenie oficerskie.

 

Szybko przekonał się, że jego prawdziwą pasją jest podwodna fotografia. I słusznie, bo niewielu ludzi na świecie potrafi w ten sposób ukazać innym magię podwodnego świata. W jednym z ostatnich wywiadów Peter Scoones przyznał, że potrafi wstrzymać pod wodą oddech nawet na 4 minuty.

 

Niech spoczywa w spokoju…


 

 

Źródła: telegraph.co.uk; divernet.com; xray-mag.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy
Last Breath, prawdziwa historia zawodowego nurka
Francja: udana akcja ratunkowa nurka jaskiniowego
Malta udostępnia nurkom 8 głębokich wraków
Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda

Na wesoło

Czy prezydent Andrzej Duda da NURA?

Jaka to roślina?

Lemna trisulca (Rzęsa trójrowkowa)

Co to za zwierzę?

Leszcz (Abramis brama)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top