Zmiany genetyczne u bałtyckich ryb

Morze BałtyckiePomimo upływu niemal 70 lat od zakończenia II Wojny Światowej, nadal odczuwamy jej negatywne skutki. Tym razem zagrożony jest ekosystem Morza Bałtyckiego a szczególnie zamieszkujące ten akwen organizmy żywe. Przyczyną tego stanu jest zatopione 15 tysięcy ton substancji chemicznych.

 

Raport wykonany na zlecenie szwedzkiej administracji morskiej ujawnił skalę zagrożenia. Wynika z niego, że w Bałtyku spoczywa około 40 tysięcy różnych obiektów militarnych w tym 10 tysięcy sztuk broni chemicznej z okresu II Wojny Światowej. Obecnie pojemniki, w których składowano te substancje skorodowały a substancje zaczynają przenikać do środowiska morskiego.

 

Większość broni chemicznej to niemieckie zapasy, które za zgodą Brytyjczyków i Rosjan zostały zatopione zrzucone w Głębi Gotlandzkiej i Głębi Bornholmskiej.

Takie działanie okazało się jedynie półśrodkiem, który odłożył problem w czasie i być może doprowadzi do bezprecedensowego skażenia Bałtyku.

 

Aby jakoś temu przeciwdziałać zorganizowano specjalny projekt naukowy o nazwie CHEMSEA, w którym uczestniczy Polska, Niemcy, Finlandia, Szwecja, Litwa oraz Łotwa. Dzięki wspólnym pracom ustalono, że w samej tylko Głębi Gotlandzkiej znajduje się 8 tysięcy bomb, które są rozrzucone na obszarze 1500 metrów kwadratowych. Potwierdzono tez to, co do tej pory było spekulacją, dno morskie w pobliżu tych skorodowanych bomb chemicznych jest już skażone.

 

Głównym czynnikiem zanieczyszczenia jest iperyt (gaz musztardowy). Na szczęście, ze względu na temperaturę Bałtyku gaz ten szybko zamarza, co ogranicza skażenie do okolic kilku metrów od składowiska.

 

W ramach projektu badano też zdrowie ryb i okazało się, że chemikalia powodują u nich wady genetyczne oraz wpływają na ilość trapiących je chorób. To właśnie spożycie strutych ryb jest dla człowieka największym zagrożeniem.


 

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


 

 

Zobacz także:

Robot przebada składowiska broni chemicznej w Bałtyku

Podobne posty

One Thought to “Zmiany genetyczne u bałtyckich ryb”

  1. Lieselotte

    Dziękuję, znalazłem u państwa na stronie masę interesujących mnie informacji.
    Oby tak dalej! Pozdrawiam

Leave a Comment