W Bałtyku pojawiły się trzy młode foki szare

Młoda foka w świetle fleszy
Młoda foka celebrytka, prawie jak na czerwonym dywanie.
Fot. Piotr Wittman/PAP

Wczoraj (wtorek 27 maja br.) na plaży niedaleko Smołdzina w powiecie słupskim wypuszczono do Bałtyku trzy młode foki szare, z których dwie dorastały w fokarium Stacji Morskiej w Helu.

 

Młode foki zostały ostrożnie przetransportowane na plażę w specjalnych, drewnianych skrzyniach. Następnie pracownicy helskiego fokarium oswobodzili zwierzęta. Foki szare ruszyły w kierunku morza, jedna- foka celebrytka (na zdjęciu obok) chętnie pozowała do zdjęć. Widać przyzwyczajona została do obecności kamer – tegoroczny poród młodych fok szarych można było oglądać na żywo. Ssaki morskie chętnie weszły do morza. Wszystkie foki zostały wyposażone w nadajniki, której pozwalają śledzić ich morskie wędrówki przez okres około 8 miesięcy.

 

Dwie z wypuszczonych fok – Maszop i Maszoperia przyszły na świat w marcu bieżącego roku w fokarium w helskiej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Chwilę po urodzeniu foki ważyły około 17 kg. Obecnie Maszoperia waży już 49 kg, a Maszop – 46 kg. Trzecia foka to Łebek, znaleziony na plaży niedaleko Łeby w kwietniu br. Ze względu na jego niepokojący stan – ważył niecałe 15 kg, został on przygarnięty do foczej gromadki Stacji Morskiej. Wczoraj waga Łebka była niemal dwukrotnie wyższa.

 

Wypuszczone wczoraj do Bałtyku ssaki morskie były kolejnymi młodymi fokami, które trafiły do morza w ramach projektu reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt prowadzany przez Stację Morską oraz organizację WWF Polska ma na celu odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś tak licznie występujących u wybrzeży Bałtyku.


 

Kliknij foczkę by śledzić wędrówki maluchów.

foczka
Kliknij mnie

 


Co zrobić, gdy zobaczymy fokę?

 

Przypominamy, że każdą obserwację fok należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej UG w Helu, telefon 601 889 940.

 

Pod żadnym pozorem nie należy do foki podchodzić. Należy zostawić ją w spokoju i obserwować z daleka.

 

Foka szara niegdyś liczna na polskim wybrzeżu od kilku lat dzięki działaniom naukowców i ekologów, zaczyna pojawiać się znów coraz częściej u naszych brzegów. Jej liczebność wynosi zaledwie 25% stanu sprzed 100 lat, który był szacowany na około 100 tysięcy osobników. Podczas liczenia morskich ssaków w 2013 roku zaobserwowano już blisko 30 tysięcy fok szarych, z których większość – ponad 10 tysięcy, przebywa a obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji.


 

 

Źródło: hel.ug.edu.pl, TVN24; WWF Polska


 

 

 

Zobacz też:

Foczy plażing u ujścia Wisły
Foczy plażing
u ujścia Wisły
Foka szara (Halichoerus grypus)
Foka szara
Foka obrączkowana (Pusa hispida)
Foka obrączkowana
Foka pospolita (Phoca vitulina)
Foka pospolita

Podobne posty

One Thought to “W Bałtyku pojawiły się trzy młode foki szare”

  1. Ewcia

    Woow, niezle sobie te foczki poczynaja. Widze,ze Maszop najodwazniejszy 😉

Leave a Comment