Czekamy na otwarcie Deepspot – najgłębszego basenu na świecie

Czekamy na otwarcie Deepspot - najgłębszego basenu na świeciePoczątek roku, to dobra okazja by przypomnieć o interesującej, polskiej inwestycji nurkowej. Każdy szanujący się nurek na pewno słyszał już o trwającej w Mszczonowie, miejscowości oddalonej około 50 kilometrów od Warszawy, budowie najgłębszego basenu na świecie. Deepspot, bo o nim mowa, ma mieć głębokość 45 metrów.

Przypomnę tylko, że obecnie najgłębszym basenem na świecie jest zlokalizowany we Włoszech Y-40 Deep Joy, jego maksymalna głębokość wynosi 42 metry.

Pierwsze informacje o mszczonowskiej inwestycji pojawiły się już na początku 2017 roku. Kiedy w połowie 2018 roku informowaliśmy Was o budowie w Polsce w Mszczonowie najgłębszego basenu na świecie (więcej w artykule: Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!) nikt nie przypuszczał, że budowa i otwarcie obiektu tak bardzo się opóźnią. Pierwotnie zaplanowane otwarcie miało nastąpić na przełomie sierpnia/września 2019 roku.

Deepspot – początek budowy, prace zimne

Zobaczcie jak wyglądało miejsce budowy Deepspot na koniec 2019 roku

Deepspot construction site – End of 2019

Deepspot construction site report – w sumie to już trochę nieaktualny film bo pokazuje stan sprzed dwóch tygodni ale jak widać, nie zwalniamy nawet na chwilię.. Deepspot rośnie w każdym kierunku 🙂
—–
Deepspot construction site report – it’s a bit outdated video because it shows the two weeks old status but as you can see, we are not slowing down even for a moment .. Deepspot is growing fast in every direction 🙂

Opublikowany przez Deepspot Czwartek, 9 stycznia 2020


 

Czekamy na otwarcie Deepspot - najgłębszego basenu na świecie
Deepspot – wizaulizacja suchego tunelu

Deepspot będzie przeznaczony zarówno dla doświadczonych nurków – ćwiczeń i treningu – mają powstać struktury imitujące środowisko overhead), jak również dla początkujących fanów nurkowania. Woda będzie podgrzewana, dzięki czemu będziemy mogli nurkować komfortowo, bez konieczności zakładania pianek.

Niewątpliwą atrakcją będzie również przezroczysty chodnik przechodzący przez całą szerwokość basenu, od jednej ściany do drugiej. Gwarantowane wrażenie zanurzenia bez konieczności zamoczenia płetwy.

Otwarcie obiektu jest zaplanowane na wiosnę (koniec I kwartału 2020 roku). Czekamy niecierpliwie!

Park of Poland w Mszczonowie

Gmina Mszczonów stanie się w tym roku prawdziwą perełką na basenowej mapie Polski, a nawet Europy. Przypominam tylko, że na chwilę obecną w Mszczonowie zlokalizwane są Termy – zespół basenów wypełnionych unikatową, słodką wodą termalną o temperaturze od 26 do 34˚C, czerpaną z głębokości 1602,5 metrów.

Oprócz 45-metrowego basenu Deepspot, ma zostać otwarty Park of Poland Suntago Wodny Świat, reklamowany jest jako największy tropikalny park wodny w Polsce i Europie! Otwarcie Park of Poland w miejscowości Wręcza ma mieć miejsce w tym roku, dokładny termin nie został jeszcze podany. W mediach pojawiły się niepotwierdzone informacje o otwarciu kompleksu Suntago Wodny Świat w połowie lutego 2020 roku. Termin ten wydaje się prawdopodobny ze względu na trwające w obiekcie prace wykończeniowe (zobacz zdjęcie po lewej).

 


Deepspot ma szansę stać się najgłębszym basenem na świecie. Jednak konkurencja nie śpi. W Wielkiej Brytanii trwa budowa Blue Abyss – basenu o głębokości 50 metrów. Obiekt zostanie wyposażony w modelową wersję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która będzie służyć jako miejsce szkoleniowe astronautów. Inwestycja została przeniesiona z Colchester do Wirral, Merseyside. Ukończenie budowy Blue Abyss jest planowane w 2021 roku. Jednak obserwując postęp prac (na chwilę obecną wykonany jest plan obiektu oraz jego wizualizacja) oraz biorąc pod uwagę zmianę lokalizacji można spodziewać się znaczących opóźnień w realizacji projektu. Tym samym polski Deepspot ma szansę dzierżyć miano najgłębszego basenu na świecie przez znacznie dłuższy okres (pierwotnie zakładano około 6 miesięcy).

Wizualizacja Blue Abyss

Przypomnę tylko, że obecnie najgłębszy, czynny przez cały rok basen w Polsce znajduje się w Rudzie Śląskiej. Jest to głęboka na 7 metrów tuba. Więcej o najgłębszych basenach w Polsce przeczytacie w zestawieniu najgłębszych basenów w Polsce.Źródła: flyspot.com; Facebook Deepspot, Park of Poland; lonelyplanet.com; divemagazine.co.uk; turystyka.wp.pl; wprost.pl; parkofpoland.com

Zdjęcia: Facebook Deepspot, Park of Poland

Podobne posty

Leave a Comment