Droga Śmierci – zapowiedź ciekawej pozycji książkowej

Droga Śmierci - zapowiedź ciekawej pozycji książkowej
Droga Śmierci – zapowiedź ciekawej pozycji książkowej

Dziś, lotem błyskawicy, media społecznościowe obiegła informacja o premierze książki Droga Śmierci autorstwa Tomasza Stachury.

W ubiegłym roku nurkowie w ramach inicjatywy – Stowarzyszenia Baltictech mieli możliwość wykonania inwentaryzacji najbardziej znanych wraków położonych na dnie Morza Bałtyckiego: Gustloff, Steuben i Goya.

Działania inwentaryzacyjne wraków, wykonane zdjęcia pozwoliły na powstanie książki Droga Śmierci, opisującej ostatnie dni II Wojny Światowej przez pryzmat ewakuacji Prus Wschodnich oraz okrętów biorących udział w operacji Hannibal (od rzymskiego powiedzenia Hannibal ante portas!Wróg u bram!, potocznie rychłe niebezpieczeństwo).

Podczas operacji Hannibal, największej morskiej ewakuacji w historii, Niemcy stracili 245 jednostek pływających. Połowa z nich do dziś spoczywa na dnie Bałtyku.

Książka Droga Śmierci ukaże się 30 stycznia 2020 roku. Data nie jest przypadkowa, bowiem dokładnie 75 lat wcześniej MS Wilhelm Gustloff opuścił Gdynie, a następnie został zatopiony na wysokości Łeby.

Premiera książki oraz wieczór autorski odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w dniu 30 stycznia 2020 roku o godz 18:00. Gorąco zapraszamy.

Książkę Droga Śmierci od 30 stycznia można nabyć na stronie www.stachuraphoto.com. Pozycja jest dostępna w wersji polskiej i angielskiej.


 


 

Źródło: Facebook Tomasz Stachura

Zdjęcia: Facebook Tomasz Stachura

Podobne posty

Leave a Comment