Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata

Garda: Polak przygotowuje się do rekordu świata
Sebastian Marczewski podczas przygotowań do rekordowego zanurzenia
@Frederic Swierczynski

Kiedy nad Polską przetacza się fala upałów i burz, nad włoskim jeziorem Garda trwają przygotowania do pobicia rekordu świata – wykonaniu najgłębszego w historii nurkowania na obiegu otwartym. Śmiałkiem podejmującym się ekstremalnego wyzwania jest pochodzący ze Stalowej Woli, 41-letni Polak – Sebastian Marczewski (Iron Diver). Planuje on wykonać na obiegu otwartym (OC) zanurzenie na głębokość 333 metrów.

 

Dotychczasowy, życiowy rekord Sebastiana Marczewskiego, to zanurzenie na głębokość 240 metrów, czyli aż o 93 metry płycej niż planowany na najbliższe tygodnie rekord świata. Przygotowania do rekordowego zanurzenia idą pełną parą, jest już gotowa pływająca platforma, która stanowić będzie zabezpieczenie i miejsce dla zespołu supportującego nurka.

 

Przypomnę tylko, że już w lipcu 2017 roku Sebastian Marczewski zapowiadał próbę pobicia rekordu świata, wykonanie zanurzenia na głębokość 340 metrów (więcej: Polak zapowiedział zanurzenie na głębokość ponad 300 metrów!). Trzeba przyznać, że jest naprawdę zdeterminowany w dążeniu do osiągnięcia celu.

 

Polak zapowiedział zanurzenie na głębokość ponad 300 metrów!
Polak zapowiedział zanurzenie na głębokość ponad 300 metrów!

Obecny rekord świata (również na obiegu otwartym) należy do Egipcjanina Ahmeda Gabra, który we wrześniu 2014 wykonał w Morzu Czerwonym zanurzenie na głębokość 332 metrów (czytaj: Rekordowe zanurzenie – Ahmed Gabr na 332,35 metrach!).

 

Aktualne pozostaje pytanie:

Czy Stalowy Nurek ze Stalowej Woli zdoła pobić rekord świata i wykonać zanurzenie na głębokość ponad 300 metrów?

Odpowiedzi należy oczekiwać na przełomie czerwca i lipca. Kto wie… może nawet szybciej i głębiej??


 

Jezioro Garda – ulubione miejsce Polaków do bicia rekordów głębokości

Polacy upodobali sobie w ostatnich latach włoskie jezioro Garda do bicia nurkowych rekordów głębokości. Niewątpliwym argumentem przemawiającym za Gardą są kwestie logistyczne – możliwy dojazd z Polski samochodem i zabranie własnego sprzętu oraz planistyczne – bardzo szybko opadające dno, umożliwiające szybkie zanurzenie (również bez konieczności korzystania z liny). Dodam tylko, że maksymalna głębokość jeziora Garda to 346 metrów.

 

Włoskie jezioro Garda sprzyja Polakom, którzy wykonali w nim szereg głębokich nurkowań:

 • Michał Czermiński na 200 metrów
 • Adam Pawlik na 222 metrów
 • Wacław Lejko na 233 i 249 metrów
 • Sebastian Marczewski na głębokość 240 metrów
 • Krzysztof Starnawski na głębokość 303 metrów
 • Jarek Macedoński na 203, 279 oraz 316 metrów, jest to również najgłębsze zanurzenie na obiegu zamkniętym

 

W 2017 roku obserwowaliśmy zmagania pomiędzy Wacławem Lejko, a Sebastianem Marczewskim o rekord służb mundurowych. Obaj Panowie wykonywali zanurzenia na obiegu otwartym (OC). Rekordowe zanurzenia w Gardzie zapoczątkował Wacław Lejko, który w czerwcu 2017 roku wykonał zanurzenie na głębokość 233 metrów ustanawiając tym samym rekord służb mundurowych (więcej: 233 metry nowy rekord Polski służb mundurowych!). W międzyczasie Sebastian Marczewski poprawił ów rekord wykonując zanurzenie na głębokość 240 metrów. Wacław szybko odpowiedział rywalowi, bo już w sierpniu tego samego roku zanurzył się w Gardzie na 249 metrów (więcej: 249 metrów – nowy rekord Polski służb mundurowych).

 

Natomiast w ubiegłym, 2018 roku obserwowaliśmy swego rodzaju wyścig pomiędzy Krzysztofem Starnawskim – nurkowanie na głębokość 303 metrów (więcej: Rekord świata w nurkowaniu CCR), a Jarkiem Macedońskim – nurkowanie na głębokość 316 metrów (więcej: Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m). Panowie, wykonali najgłębsze w historii nurkowania na obiegu zamkniętym (CCR). Do grona najgłębiej nurkujących ludzi na świecie (na CCR) pretendował również Adam „Zioło” Pawlik…


 


 

Wypadki nurkowe Polaków nad jeziorem Garda

Niestety nie wszystkie nurkowania Polaków w Gardzie zakończyły się szczęśliwie. We wrześniu 2017 roku podczas próby zanurzenia na obiegu otwartym na głębokość 275 metrów zginął Wacław Lejko (więcej: Na Gardzie trwają poszukiwania polskiego nurka). W czerwcu 2017 roku podczas kursu full tmx prowadzonego przez Adama Pawlika zginął 48-letni Polak – Dariusz Pawlus (więcej: Polak zginął podczas kursu nurkowego full trimix na Gardzie). Natomiast w październiku ubiegłego roku podczas rekordowej próby zanurzenia na obiegu zamkniętym na głębokość 333 metrów zginął Adam „Zioło” Pawlik (więcej: Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda).


 


 

Aktualizacja na dzień 29 czerwca 2019 roku – nurkowania przygotowawcze

Powoli zbliża się termin próby pobicia przez Sebastiana Marczewskiego rekordu świata – wykonaniu nurkowania na głębokość 333 metrów we włoskim jeziorze Garda. To dobry moment na przegląd głębokich nurkowań wykonanych w trakcie przygotowań do rekordu (prezentowane zdjęcia komputerów zostały zamieszczone na profilu na portalu społecznościowym Facebook Iron Diver).


 

Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
Nurkowanie na głębokość 150 metrów
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
Nurkowanie na głębokość 172 metrów

 

Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
Nurkowanie na głębokość 222 metrów
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
Profile nurkowania na głębokość 222 metrów

 


 

Źródła: bresciatoday.it; bresciatoday.it; Facebook Iron Diver

Podobne posty

3 Thoughts to “Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata”

 1. M

  Obstawiam, że do tak głębokiego zanurzenia nie dojdzie z jakiś na szybko wymyślonych powodów.
  Będzie można robić kolejny szum medialny, kolejny hajs wyciągać od sponsorów itd…

  1. pozdrawiam rc

   M, kapitalny przykład polaka odmawiającego modlitwę wieczorną („Dzień Świra”).

 2. Norbert Koziar

  Jak donosi FB chyba się nie udało 🙁

Leave a Comment