Japońskich nurków odnaleziono na Bali

Japońskich nurków odnaleziono na Bali
Japońskich nurków odnaleziono na Bali

W ubiegłym tygodniu podczas nurkowania w okolicach indonezyjskiej wyspy Bali zaginęła grupa siedmiu japońskich nurków. Ich poszukiwania trwały aż do dziś…

 

Wśród zaginionych było dwóch instruktorów i pięciu turystów, wszystkie to kobiety (zdolne bestie, też bym zaginęła w takim raju).

 

Jak przekazał zastępca konsula generalnego Japonii w Bali, kobiety nie wróciły na łódź po trzecim nurkowaniu w pobliżu wyspy Nusa Lembongan i Nusa Penida południowy wschód od Bali w piątek (14 lutego br.) po południu. Okolica ta ze względu na nagłe i silne prądy jest dostępna tylko dla doświadczonych nurków.

 

Poszukiwania były prowadzone przez około 100 osób, w tym bliskie osoby zaginionych. Akcji poszukiwawczej towarzyszył helikopter. Wczoraj ratownikom udało się odnaleźć aż pięciu zaginionych nurków. Ocalałe kobiety są skrajnie wyczerpane i odwodnione, jednak najważniejsze, że udało im się przeżyć. Ciało jednej z pozostałych dwóch osób odnaleziono dzisiaj.

 

Update na dzień 22 lutego 2014 roku

 

Zidentyfikowano ciało odnalezionego japońskiego nurka, była to 59-letnia Ritsuko Miyata. Zwłoki zidentyfikował mąż ofiary po obrączce ślubnej. Stopień rozkładu ciała był znaczny, bowiem jak twierdzi policja japońska nurek była martwa już od 3 dni.

 

Niestety poszukiwania siódmej kobiety jak na razie nie przyniosły rezultatów.


 

Update na dzień 27 lutego 2014 roku – kapitan łodzi usłyszał zarzuty

 

Kapitan łodzi nurkowej – Agustinus Brata Kusuma został oskarżony o zaniedbania po tym jak w dniu 14 lutego br. pozostawił na morzu 7-mioro nurków. Skutkiem tego jedna z kobiet nie żyje a ciało kolejnej wciąż nie zostało odnalezione.

 

Kobiety, którym udało się przeżyć zostały odnalezione około 30 kilometrów od miejsca wejścia do wody. Jak wynika z zeznań złożonych indonezyjskiej policji przez ocalałe kobiety, kiedy wynurzyły się one po 30 minutach spędzonych pod wodą, łodzi już nie było. Natomiast kapitan tłumaczy się, że w związku z nagłym pogorszeniem się pogody podjął decyzję o podążaniu za pęcherzykami powietrza widocznymi na powierzchni.

 

Policja oskarżyła Kusumę o zaniedbania i nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


 

Update na dzień 21 marca 2014 roku – znaleziono ciało ostatniego nurka

 

Ciało ostatniego japońskiego nurka zaginionego 14 lutego br. odnaleziono w ostatni weekend aż 400 kilometrów od miejsca zaginięcia.


 

Update na dzień 6 maja 2014 roku – rusza proces kapitana łodzi

 

 Dziś rozpoczyna się proces przeciwko kapitanowi łodzi, który w lutym tego roku pozostawił siedmiu nurków w wodzie, dwie spośród nich poniosły śmierć.

 

Kapitan jest oskarżony o zaniedbania. Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego stwierdzono, że zmieniał on położenie łodzi bez oczekiwania na pojawienie się nurków na powierzchni. Właśnie te zaniedbania mogły doprowadzić do śmierci dwóch nurków oraz lekkich obrażeń pięciu pozostałych.

 

Oskarżony ze względu na brak środków finansowych na obrońcę stanął przed sądem sam. Na swoją obronę wskazuje on, że nie pozostawił nurków pod wodą a jedynie zgubił ich ślad i nie mógł go odnaleźć (było to nurkowanie w prądzie). Kapitanowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Źródło: The Guardian

Podobne posty

Leave a Comment