Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?

Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Verna van Schaik aktualna rekordzista

Czy ten rok przyniesie rekord świata w najgłębszym kobiecym zanurzeniu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć już teraz. Jednak wiemy, że dwie kandydatki oficjalnie ogłosiły w ubiegłym roku chęć i przygotowania do próby zanurzenia poniżej 221 metrów.

 

Przypomnę tylko, że obecnie rekord najgłębszego zanurzenia należy do Verny van Schaik. Został on ustanowiony w kultowej jaskini Boesmansgat w dniu 25 października 2004 roku i wynosi 221 metrów. Jeśli którakolwiek z Pań zanurzy się poniżej tej głębokości, to jednocześnie będzie to najgłębsze zanurzenia w słonej wodzie. Obecny rekord w tej kategorii należy do Włoszki Claudii Serpieri, która w 2000 roku zanurzyła się na głębokość 211 metrów.


 

Jedną z pretendentek jest Jenny Lord. Była ona jednym z nurków zabezpieczających (dokładnie na głębokości 90 metrów) rekordowe zanurzenie Ahmeda Gabra we wrześniu 2014 roku. Jenny jest nurkiem technicznym, podwodnym fotografem oraz instruktorem nurkowania. Pytana dlaczego zamierza pobić rekord odpowiada prosto: „Because I can” (Ponieważ mogę).

 

Jenny Lord kwiecień 2015
Jenny Lord podczas zanurzenia w kwietniu 2015

Nurkowa kariera Jenny Lord:

  • Sierpień 2008 – nauka nurkowania w Salcombe, Anglia
  • Czerwiec 2010 – profesjonalny nurek PADI
  • Wrzesień 2011 – uprawnienia nurka technicznego TDI
  • Wrzesień 2011- przenurkowanie słynnego Archa w Blue Hole w Dahab, Egipt
  • 18 września 2014 – nurkowanie zabezpieczające Ahmeda Gabra z zanurzeniem na głębokość 90 metrów
  • Luty 2015 – uprawnienia instruktora technicznego TDI
  • Kwiecień 2015 – zanurzenie na głębokość 130 metrów w Blue Hole
  • Maj 2015 –  zanurzenie na 150 metrów w Blue Hole

W trakcie przygotowań do rekordu czeka ją jeszcze jedno spore wyzwanie – zabezpieczanie niepełnosprawnego Leo Moralesa w trakcie jego próby pobicia rekordu świata głębokości.

 

Drugą kandydatką jest pochodząca z Bułgarii Christina Dimitrova. Wiemy o niej niewiele, a największe jej nurkowe dokonanie w drodze do rekordu, to zanurzenie w lipcu 2015 roku na głębokość 201 metrów.

 

Obie Panie planują swoje rekordowe zanurzenia na wrzesień tego roku. Próby mają się odbyć w Egipcie, w kultowej dla nurków technicznych miejscowości Dahab przy wsparciu lokalnych baz nurkowych.


 

Opracowanie własne

Artykuł dedykuję wszystkim kobietom, które próbowały pokonać własne ograniczenia i słabości… które pokazały, że nurkowanie to sport także dla kobiet!


 

Czytaj także:

Jenny Lord pretendujaca do rekordu swiata
Jenny Lord zapowiada pobicie rekordu świata
Cristina Dimitrova nurek na 201 metrow
Kobiece zanurzenie na głębokość 201 metrów!

Podobne posty

Leave a Comment