Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!

Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Poglądowa mapa Systemy jaskiń Dos Ojos i Sac Actun

Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej, zalanej jaskini na świecie. Niemożliwe?

 

Jeśli nurkowi uda się osiągnąć cel, czyli połączyć dwa, jedne z najdłuższych, podwodnych systemów jaskiniowych w Meksyku: Dos Ojos i Sac Actun,  powstanie w ten sposób najdłuższa na świecie, ponad 350-kilometrowa zalana jaskinia!

 

The Pit (system Dos Ojos) jest najgłębszą studnią w meksykańskim stanie Quintana Roo. Nurkowanie na drugim poziomie znajdującym się na głębokości 100 metrów jest tylko jedną z możliwości odszukania połączenia ze studnią Blue Abyss będącej częścią systemu Sac Actun. W pierwszej części znajdują się dwa wąskie przejścia (zaciski). Natomiast dalsze partie są już naprawdę duże.

 

Będziemy na bieżąco informować o meksykańskim projekcie, który trwa od 2009 roku. Życzymy bezpiecznych nurkowań i czekamy na kolejne wieści z Meksyku.


 


 

Aktualizacja 16 lutego 2017 roku

Krzysztof Starnawski poinformował właśnie na swoim fanpage’u o kolejnym, nurkowym kroku naprzód w studni The Pit. Tym razem nurek pokonał BMB (co znaczy Blow My Body, nazwa wymyślona przez odkrywcę celem przestraszenia konkurentów) oraz Next Generation Tunnel (odkryty i nazwany w ten sposób przez Steve’a Bogaerts’a w 2000 roku) by dotrzeć do Getin Step, którą Krzysztof odkrył w 2009 roku. Dzięki temu nurek może kontynuować eksplorację.


 


 

Aktualizacja 17 lutego 2017 roku

Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Potencjalne kierunki dalszej eksploracji

Kolejne wieści prosto z Meksyku. Okazuje się, że Krzysztof w trakcie nurkowań przeprowadzonych w tym oraz w zeszłym roku znalazł aż 6 potencjalnych kierunków, w których może rozwijać eksplorację. Trzy z nich posiadają korytarze nawet większe niż Wakulla Room.

 

Celem kolejnych nurkowań jest zaporęczowanie tych fragmentów oraz ich wstępne zmapowanie. W sumie Krzysztof wykonał 18 nurkowań za korytarzem BMB, każde z kilkugodzinną dekompresją, wszystkie na Dual CCR choć w różnych konfiguracjach.


 

Aktualizacja 20 lutego 2017 roku

Dziś Krzysztof Starnawski oświadczył na swoim fanpage’u, że choć nurkowania są coraz trudniejsze, to jest blisko zakończenia trwającego 7 lat projektu.

 

Trzymamy kciuki i czekamy na wieści prosto z Meksyku.


 


 

 

Czytaj także:

Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
150 metrów w stronę Dos Ojos
150 metrów w stronę Dos Ojos
Krzysztof Starnawski znów walczy w Meksyku
Krzysztof Starnawski znów walczy w Meksyku

 

 

Źródło i zdjęcia: Facebook Krzysztof Starnawski Expedition

Podobne posty

Leave a Comment