Mapa Bałtyku z 1785 roku

Mapa Bałtyku z 1785 roku
Mapa Bałtyku z 1785 roku
Fot. tvn24

Od czwartku (27 marca br.) przez kolejne 2 lata unikalną mapę Bałtyku wydaną w Paryżu z 1785 roku można podziwiać w Domu Uphagena w Gdańsku. Muzeum należące do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska mieści się przy ul. Długiej 12, jest czynne codziennie oprócz poniedziałków. Bilet indywidualny to 10 zł lub 5 zł w przypadku biletu ulgowego. Uwaga, wtorek jest dniem wolnego wstępu.

 

Mapa obrazuje cały obszar morza Bałtyckiego, dodatkowo przedstawiono plan portu w Gdańsku i szwedzkiego Goeteborga oraz cieśniny duńskie. Eksponat został przekazany do Domu Uphagena z prywatnych zbiorów przez Joannę Sidorczak-Heinsohn i Gunnara Heinsohna. Unikat pozostanie w sieni antresoli muzeum gdańskiego przez dwa lata, następnie powróci do właścicieli.

 

Małżeństwo przyznało, że do przekazania mapy w muzealny depozyt skłoniła ich postać Jana Uphagena – rajcy gdańskiego, w którego kamienicy mieści się muzeum. Ofiarodawcy przyznają, że Jan Uphagen był nie tylko bibliofilem ale także zbieraczem map i gdyby chciał mieć mapę pokazującą Bałtyk i Gdańsk to kupiłby właśnie tę. Drugim powodem przekazania unikatu jest chęć oglądania jej w całości, w domu Państwa Heinsohn brak miejsca na odpowiednie wyeksponowanie mapy.

 

Obecny właściciel przyznaje, że mapa nie była tania, a została ona zakupiona w bremeńskim domu aukcyjnym. jednocześnie dodaje, że cena na pewno byłaby znacznie większa, gdyby dom aukcyjny umieścił w opisie terminy Gdańsk i Polska. Wówczas polscy kolekcjonerzy licytowaliby znacznie podbiliby cenę.

 

Mapa z kolekcji Heinsohnów jest jednym z niewielu zachowanych egzemplarzy. Z pewnością warto zobaczyć XVIII-wieczny Bałtyk.


 

 

Źródło: tvn24

Podobne posty

Leave a Comment