Mistrz głębokiego nurkowania – wal Cuviera

Mistrz głębokiego nurkowania - wal Cuviera
Mistrz głębokiego nurkowania
wal Cuviera

Prezentujemy Wam mistrza głębokiego nurkowania – wala Curvier. Prawdopodobnie ma on najbardziej ekstremalny oddech wśród morskich ssaków. Przeprowadzone przy wykorzystaniu satelitarnych znaczników badania wśród populacji zamieszkującej wybrzeża Kalifornii wykazały, że wale Cuviera nurkują nawet na głębokość niemal 3 kilometrów! Ponadto jeden z osobników przebywał pod wodą nieprzerwanie przez 137 minut. Rekordowe nurkowanie wala Cuviera zostało ogłoszone w czasopiśmie PLoS ONE .

 

Taka wydajność jednego wdechu przekracza jakikolwiek znany dotychczas. Nawet oddech południowego słonia morskiego znanego dotychczas jako ssaka o ekstremalnym oddechu. Odnotowane rekordowe nurkowanie tego ssaka trwało ponad 2 godziny a jeden z osobników zanurzył się na głębokość ponad 2 kilometrów. Standardowo zwierzęta te nurkują na 20-30 minut, na głębokość 300-500 metrów.

 

Jak przyznaje biolog prowadząca projekt badawczy wieloryby te miały bardzo wysoki poziom białka mioglobiny w mięśniach, do tego stopnia, że tkanki stawały się niemal czarne. Działanie jest podobne do hemoglobiny we krwi, przez co pozwala na przechowywanie przez wieloryby znacznie większej ilości tlenu, co pozwana na rzadsze oddychanie przy zachowaniu aktywności.

 

Jedną z kluczowych adaptacji wali Cuviera, która pozwala im nurkować znacznie głębiej niż innym gatunkom jest dramatyczne zmniejszenie przestrzeni powietrznych w ich organach. To właśnie zmniejszenie przestrzeni powietrznych uodparnia te ssaki na działanie ciśnienia panującego na takich głębokościach. Prawdopodobnie cecha ta służy również do zmniejszenia wchłaniania rozpuszczonych gazów do tkanek zwierząt, dzięki czemu nie grozi im choroba dekompresyjna.

 

Wal Cuviera od dawna był uznawany za eksperta wśród nurków. Jednak ze względu na brak danych jego zachowań w środowisku naturalnym niemożliwe było poznane jego prawdziwych umiejętności. Jednak dopiero teraz, po tym jak naukowcom udało się umieścić znaczniki na ośmiu osobnikach i zebrać ponad 3700 godzin danych z ich nurkowań. Zarejestrowane nury obejmują ponad 1000 pojedynczych nurkowań głębinowych o średniej głębokości 1400 m oraz 5,600 płytszych na średnią głębokość około 275 metrów.

 

Zespół badaczy twierdzi, że powszechnym zachowaniem wali Cuviera jest żerowanie podczas jednego głębokiego nurkowania a następnie wykonanie serii płytszych nurkowań. Co ciekawe czas spędzony na powierzchni to zaledwie kilka minut. Najgłębsze rejestrowane nurkowanie było wykonane na głębokość 2992 metrów a najdłuższe zanurzenie trwało aż 137,5 minuty.

 

Mamy zatem rekordzistę w nurkowaniu głębokim wśród ssaków. Został nim niepozorny wal Cuviera.


 

 

Źródło: BBC News; PLoS ONE


 


Zobacz także:

 

Wal Cuviera (Ziphius cavirostris)
Wal Cuviera
Słoń morski południowy (Mirounga leonina)
Słoń morski południowy

 

Podobne posty

Leave a Comment