Nurek z fajkami

PapierosMieszkaniec Niestierowa (Obwód Kaliningradzki) został zatrzymany przez kaliningradzką straż graniczną podczas próby przemytu 27 tys. paczek papierosów przez jezioro Wisztynieckie.

 

Nurek przemytnik został zatrzymany 15 sierpnia br. około godziny 4 rano przez FSB (Federalną Służbę Bezpieczeństwa) podczas holowania po powierzchni jeziora Wisztynieckoje pakunek z 27. tysiącami paczek papierosów.

 

Podczas zatrzymania w odległości stu metrów od rosyjskiego brzegu nurek nieudolnie próbował wyrzucić transportowany bagaż. Ostatecznie zaprzeczając wszelkim podejrzeniom tłumaczył się, że jest uzależniony od podwodnego łowiectwa.

 

Oszacowana wartość przemycanych papierosów wynosiła 1 mln rubli rosyjskich. Okazuje się, że nie jest to pierwsza tego typu próba przemytu w regionie. Według danych Narodowego stowarzyszenia producentów wyrobów tytoniowych Litwy ogólna liczba przemytniczych papierosów w kraju to aż jedna trzecia ogólnego wewnątrz-rynkowego obrotu.


 

Źródło: www.newkaliningrad.ru


 

 

Notka informacyjna – Jezioro Wisztynieckie


 

lit. Vištyčio ežeras; niem. Wystiter See; ros. Виштынецкое озеро

 

Jezioro Wisztynieckie - na mapie
Jezioro Wisztynieckie

Lokalizacja:

54°26’N

22°44’E

 

Dane zbiornika:

  • głębokość: 47 m
  • średnia głębokość: 15-20 metrów
  • wysokość: 174 m n.p.m.
  • wielkość: 9 km długości z północy na południe i 5 km szerokości
  • powierzchnia: 1763 ha

 

Jezioro WisztynieckieJezioro jest pochodzenia lodowcowego, przypuszczalny wiek jeziora to ok. 20 tysięcy lat.

 

Leży ono na granicy Litwy (okręg mariampolski) i Rosji (obwód kaliningradzki), w tym na terenie Rosji 12,39 km², a 5,44 km² na terenie Litwy.

 

W jeziorze występuje aż 22 gatunki ryb, głównie ryby łososiowate. Jest także domem dla 150 gatunków bezkręgowców, w tym wielu mikroskopijnych skorupiaków oraz wielu gatunków mięczaków a jego zatoki są miejscem gniazdowania łabędzi i kaczek.

 

Od roku 1975 zbiornik ten jest pomnikiem przyrody.


 

Podobne posty

Leave a Comment