Nurek Jerzy Błaszczyk odszedł na zawsze

Nurek Jerzy Błaszczyk odszedł na zawsze Fot. Darek SepiołoLuty tego roku to wyjątkowo smutny miesiąc, usiany wypadkami nurkowymi oraz tragicznymi wiadomościami, o których ciężko poinformować. Jedną z nich jest informacja o śmierci Jerzego Błaszczyka – nurka technicznego, eksploratora, rekordzisty Polski, instruktora nurkowania, ale przede wszystkim pełnego pasji do podwodnego świata, członka i organizatora wielu projektów nurkowych… znajomego, przyjaciela, partnera nurkowego, ojca. Jerzy odszedł za wcześnie, w wieku 46 lat, po nierównej walce z chorobą nowotworową.

 

Tym, którym nie udało się spotkać Jurka na swojej drodze polecam filmy nurkowe Pod Ciśnieniem lub Piwnice Diabła (oficjalnie dostępny tylko trailer). Dokumenty te z pewnością przybliżą osobę Jurka, nie tylko to jakim był nurkiem, ale przede wszystkim jakim był człowiekiem…

 

Tym, którzy znali „Jurasa”, „Melona” osobiście, przede wszystkim Rodzinie, w szczególności córce Marysi, Bliskim, Przyjaciołom, Znajomym składam szczere wyrazy współczucia z powodu nieocenionej straty.


 

Jerzy Błaszczyk na zawsze wpisał się w historię wymagającego, eksploracyjnego, głębokiego nurkowania technicznego oraz nurkowania jaskiniowego.

 

Jurek pierwszego swojego nura wykonał w 1998 roku. Pomimo odbycia wielu wypraw nurkowych, niektórych w naprawdę odległe zakątki świata, Jerzy zauroczył się Dahabem –  niewielką miejscowością położoną na półwyspie Synaj nad Zatoką Akaba.  Urzekła go sielankowym nastrojem i pięknym położeniem wśród gór. Wydaje się, że to właśnie w Dahab nurkowanie przerodziło się z hobby w prawdziwą pasję… pasję, która dawała siłę i była motorem napędowym działań Jurka przez następnych kilka lat.


 

Zobaczcie galerię niepublikowanych zdjęć Jerzego Błaszczyka udostępnioną przez wieloletniego partnera nurkowego – Cezarego Abramowskiego.

 

Wielu z nas Jerzy Błaszczyk kojarzy się przede wszystkim z rekordowym zanurzeniem na głębokość 231 metrów (rekord Polski – najgłębsze zanurzenie na obiegu otwartym). Nurkowanie miało miejsce w dniu 30 czerwca 2007 roku w egipskiej miejscowości Dahab, w miejscu nurkowym The Bells. Mniej osób wie, że zanurzenie było częścią projektu, do którego przygotowania trwały ponad 3 miesiące a jego celem była eksploracja niedostępnych dla człowieka i jeszcze nie odkrytych zakątków Morza Czerwonego. Co istotne ekspedycji udało się dotrzeć w nowe, dotąd nie odkryte obszary. Eksploracja została wyróżniona prestiżową nagrodą National Geographic Travelery 2007 w kategorii Wyprawa Roku.


 

Zobaczcie zwiastun filmu Pod Ciśnieniem dokumentującego zarówno przygotowania jak i nurkowanie na głębokość 231 metrów


 

Jerzy był członkiem grup zajmujących się głębokimi eksploracjami, jedną z nich była Deep Explorers.  Od 2003 roku zespół ten organizował projekty eksploracji Morza Czerwonego – głównie w okolicach Dahab i Sharm El Sheikh. Jedno ze spektakularnych odkryć członków grupy, to odnaleziona w 2005 roku na głębokości 130 metrów poniżej słynnego The Canyon grota. W tym samym roku ekipa spenetrowała jaskinię Ras Mamlah oraz wykonała setki głębokich nurkowań w miejscach nurkowych wokół Dahab.

 

Kolejne wyzwania, to eksploracje meksykańskich cenote. Grupa poświęciła sporo czasu na badanie cenote Sabak Ha. W ten sposób powstał dokument Piwnice Diabła.


 

Zwiastun dokumentu Piwnice Diabła – ukazującego tajemnice cenote Sabak Ha


 

 

Pasja, wyzwanie, przygoda… te słowa najlepiej odzwierciedlają życie Jerzego. Wierzymy, że nadal eksplorujesz, to co dla nas nieosiągalne, że pokonujesz słabości i przesuwasz granice wytrzymałości. Takim Cię zapamiętamy!

Podobne posty

Leave a Comment