Nurkowa wyprawa Antarktyka 100

Nurkowa wyprawa Antarktyda 100
Nurkowa wyprawa Antarktyda 100

Dokładnie 24 grudnia 2014 roku dobiegła końca ekspedycja rosyjskich nurków w ramach wyprawy Antarktyka 100 – trzeciego etapu prowadzonego na wielką skalę projektu badawczego Biegun Zimna. Śmiało można powiedzieć, że wyprawa zorganizowana przez Oddział Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Republice Tatarstanu zakończyła się sukcesem. Nurkom udało się znaleźć na niebagatelnej jak na ten region świata głębokości 97 metrów. Jako najgłębsze odnotowane zanurzenie w lodowatej wodzie sprawia, że pretenduje ono do rekordu świata!

 

Dodatkowych emocji dostarcza fakt, że zanurzenie odbywało się wewnątrz krateru czynnego wulkanu. Bardzo zimna woda okazała się nie lada sprawdzianem dla sprzętu, umiejętności oraz technik nurkowania. Zespołem nurków dowodził Dimitri Schiller. Celem nurkowej wyprawy Antarktyda 100 było opracowanie stosunkowo bezpiecznych metod głębokiego nurkowania w warunkach antarktycznych w celu poprawy skuteczności podwodnej eksploracji. Oprócz tego nurkowie testowali nowy, rosyjski sprzęt nurkowy – regulatory oraz komputery, stworzony specjalnie z myślą o ekstremalnych warunkach pod wodą.


 

Logistyka nurkowania na południowym biegunie zimna

Deception Island - wyspa Zwodnicza
Deception Island
Wyspa Zwodnicza

Deception Island (Wyspa Zwodnicza), to wyspa, która jest wierzchołkiem kaldery wulkanu wypełnionej wodą, jest położona w archipelagu Szetlandów Południowych na Oceanie Południowym u wybrzeży Antarktydy była celem wyprawy.

 

Już samo dotarcie na nurowisko to spore wyzwanie – kilka dni żeglugi, często w trudnych, sztormowych i do tego mroźnych warunkach. Jednak prawdziwym sprawdzianem jest nurkowanie w wodach Antarktyki, które ze względu na szereg czynników należy do kategorii nieprzewidywalnych.

 

Wyobraźcie sobie: zimna woda (-2 stopni C), silne strumienie, góry lodowe, które spaść w każdej chwili, nawet z powodu pęcherzyków powietrza wydychanego przez nurka, silne fale i wiele innych. Ze względu na oddalenie miejsca znacznie utrudniona jest również ewentualna akcja ratunkowa i pomoc medyczna.

 

Mimo to nurkowania do głębokości mniejszej niż 20 metrów są tu uważane za stosunkowo bezpieczne. Jednak w celach naukowych eksperci z narażeniem życia schodzą na głębokości do 65 metrów. Wszelkie działania na większych głębokościach przeprowadza się za pomocą różnego rodzaju zdalnie sterowanych urządzeń.

 

Sporym ograniczeniem dla zespół rosyjskich nurków okazała się pogoda, pozwalająca na przeprowadzenie akcji nurkowej jedynie w ciągu ośmiu godzin. Rekordowe zanurzenie zostało wykonane w dniu 10 grudnia 2014 roku przez Dmitry Schillera. Co prawda planowano osiągnąć głębokość 100 metrów, jednak na 97 metrach nurka zaskoczyło dno. W ciągu 5 minut spędzonych na dnie udało się wykonać pomiary oraz pobrać próbki. Temperatura wody to -3 stopnie C. To ekstremalne nurkowanie trwało 71 minut. Pozostali członkowie zespołu zanurzyli się na mniejsze głębokości – do 45 metrów. Drugie nurkowanie wykonano dokładnie po godzinie przerwy powierzchniowej.

 

Zespół składał się z 10 osób, które jednogłośnie przyznały, że najtrudniejszym wyzwaniem nie były dla nich same nurkowania a powrotna podróż, kiedy to jachtem przedzierali się przez pole lodowe usiane małymi górami lodowymi. Przyznają, że to były najtrudniejsze 3 dni.

 

Nurkowie złożyli już wniosek o wpisanie wyczynu do Księgi Rekordów Guinnessa. Jednak już teraz ich ekspedycja i wykonane zanurzenie zdobyło uznanie CMAS – międzynarodowej organizacji nurkowej, której pierwszym prezesem był słynny Jacques-Yves Cousteau. Członkowie ekspedycji przyznają, że to ostatnie wyróżnienie jest dla nich o wiele ważniejsze.


 

 

Źródło: rgo.ru; rt.com

Podobne posty

Leave a Comment