Nurkowe podsumowanie 2019 roku okiem Jolly Diver

Pierwszy dzień Nowego Roku 2020 to dobry moment na małe, subiektywne, nurkowe podsumowanie minionego 2019 roku. Poniżej zestawienie mniej i bardziej ważnych informacji, wydarzeń, które zdaniem zespołu Jolly Diver zapisały się na dobre w nurkowej historii. Dodatkowo postanowiliśmy dodać kilka informacji o naszych nurkowych, ubiegłorocznych poczynaniach.


Nurkowe podsumowanie 2019 roku okiem Jolly Diver
Konferencja nurkowa Baltictech 2019

Przede wszystkim rok 2019, to najgłośniejsza i jedna z największych nurkowych konferencji na świecie – Baltictech. W ostatni weekend listopada wszyscy zainteresowani nurkowaniem technicznym w Polsce, ale również goście z całego świata odwiedzili Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni. Ta impreza to doskonała okazja na poszerzenie, uporządkowanie wiedzy nurkowej, poznanie nowinek, spotkania ze starymi oraz poznanie nowych znajomych. W naszej ocenie najciekawszymi prelekcjami były obie dotyczące spektakularnej akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang w Tajlandii, prezentowane przez Brytyjczyka Ricka Stantona. Oczywiście jest to subiektywne odczucie wynikające głównie z faktu naszego zamiłowania do nurkowania jaskiniowego.


Nurkowe podsumowanie 2019 roku by Jolly Diver
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii

Zawsze jesteśmy żywo zainteresowani filmami nurkowymi, szczególnie historiami opartymi na faktach. W 2019 roku miały miejsce dwie szczególnie godne uwagi premiery: Last Breath, prawdziwa historia zawodowego nurka oraz The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii. Wciąż czekamy na polską premierę drugiego filmu.

Majówka 2019 przyniosła co najmniej dwie dobre wiadomości. Jedna z nich, to otwarcie francuskiej jaskini Landenouse. Druga, to udostępnienie nurkom kolejnych, ośmiu głębokich wraków zlokalizowanych wokół Malty. w tym perełkę – wrak polskiego niszczyciela ORP Kujawiak.

Uważnie obserwujemy również dokonania czołowego polskiego nurka jaskiniowego – Krzysztofa Starnawskiego, który we wrześniu nurkowaniem na głębokość 222 metrów przegłębia włoską jaskinię Gorgazzo.


Nurkowe podsumowanie 2019 roku by Jolly Diver
Sebastian Marczewski zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata

Niestety nie obyło się bez tragicznych wypadków nurkowych. W naszych statystykach odnotowaliśmy 9 śmiertelnych wypadków Polaków, w tym jeden na obiegu zamkniętym (CCR). Aż 5 tragicznych zdarzeń miało miejsce poza granicami RP, z czterech odnotowanych na trenie kraju, trzy miały miejsce na wodach otwartych (jeziora), jedno w środowisku overhead (kopalnia). Najbardziej tragiczna okazała się końcówka roku – od połowy grudnia zginęły pod wodą aż 4 osoby. Również w 2019 roku miał miejsce wypadek Sebastiana Marczewskiego podczas próby pobicia rekordu świata w głębokości – zanurzenie we włoskim jeziorze Garda na obiegu otwartym na głębokość 333 metrów (więcej w artykule: Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata). Zauważamy też pewną prawidłowość. Od kilku lat szczególnie niebezpieczne dla nurków są ostatnie dni roku, okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.


Nurkowe podsumowanie 2019 roku by Jolly Diver
Francuz Xavier Meniscus – rekordowe nurkowanie na głębokość 286m

Koniec 2019 roku przyniósł również pozytywne informacje, Francuz Xavier Meniscus ustanowił rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym. Zdarzenie o tyle bezprecedensowe, że poprzedni rekord należący do Nuno Gomesa został ustanowiony w 1996 roku – 23 lata wcześniej! Dla nas informacja jest tym radośniejsza, że nurkowanie na głębokość 286 metrów zostało wykonane w jednej z naszych ulubionych francuskich jaskiń – Font Estramar.

Dla zespołu Jolly Diver rok 2019, to przede wszystkim rok intensywnych nurkowań, głównie w środowisku overhead (m.in. francuskie jaskinie, Molnar Janos, kopalnie: Kowary, Dul Hranicna, Miltitz, Nuttlar czy Felicitas) przeplatanych nurkowaniami treningowymi w wodach otwartych (jezioro Attersee, Garda, Hańcza). Początek roku poświęciliśmy na doszkalanie – kursy cave cross i trimix na obiegu zamkniętym, które pozwoliły zacząć wykorzystywać potencjał naszych JJ-CCR. Serdecznie dziękujemy Jarkowi Kurowi za intensywny czas spędzony w styczniu we Francji. Więcej o naszych zmaganiach z obiegiem zamkniętym przeczytanie w artykule: Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym.

Nurkowe podsumowanie 2019 roku by Jolly Diver
Grupowe, wrześniowe nurkowanie w kopalni Felicitas

W lipcu wymieniliśmy również flotę naszych podwodnych skuterów (DPV) na nowe maszyny polskiej firmy Seacraft. Do dziś pokonaliśmy na nowych Seacraftach prawie 100 km, najdłuższe nurkowanie to dystans ponad 6 km. Z pewnością niedługo podzielimy się wrażeniami z ujeżdżania podwodnych bestii.

W 2019 roku udało nam się spełnić kilka podwodnych marzeń oraz zanurkować na głębokość 132 metry w wodach otwartych oraz 121 metry pod stropem. Najdłuższe nurkowanie jaskiniowe trwało 250 minut.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nurkom za wspólnie spędzony czas. Szczególnie miło będziemy wspominać jesienny wyjazd do niemieckich kopalni łupka: Nuttlar i Felicitas. Okazuje się, że nurkowanie w dużej grupie jest pełne wrażeń, śmiechu i zalanej maski 🙂

 

Podobne posty

Leave a Comment