Odnalazł niemieckie działa w Zatoce Gdańskiej

Nimieckie działa w Zatoce Gdańskiej
Odnalazł niemieckie działa
w Zatoce Gdańskiej
Fot. Lech Trawicki/Muzeum Marynarki Wojennej

Zupełnie przypadkowo, bo w trakcie testowania opatentowanych płetw, Pan Mariusz Szymański odnalazł w Zatoce Gdańskiej niemieckie działa z okresu II Wojny Światowej. Są to niemieckie armaty – Infanteriegeschütz 18 i Infanteriegeschütz 42, które znajdują się na głębokości zaledwie 2 metrów w rejonie Gdyni-Oksywia. Przedmioty wkrótce zostaną wydobyte i trafią do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Oba typy armat były na wyposażeniu niemieckiej piechoty. Pierwsza – Infanteriegeschütz 18 była dość popularna, użyto jej podczas szturmu na Pocztę Polską w Gdańsku. Natomiast druga – Infanteriegeschütz 42 to prawdziwy unikat.

 

Według historyka – Andrzeja Ditricha, który zidentyfikował znalezisko, jest to druga tego typu armata odnaleziona w Polsce. Tak naprawdę nie wiadomo ile sztuk tej prototypowej serii wyprodukowano. Obie armaty należały prawdopodobnie do 83. Dywizji Piechoty, która porzuciła je podczas ewakuacji w kwietniu 1945 roku.

 

Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Tomasz Miegoń,wyjaśnia, że armaty powinny zostać wydobyte w ciągu kilku tygodni. Następnie poddane zostaną pracom konserwatorskim. Z wstępnych ustaleń wynika, że armaty są kompletne, z kołami, co dodatkowo zwiększa ich wartość historyczną. Ze względu na fakt, że jest to ciekawy egzemplarz techniki wojskowej, wzbogaci on ekspozycję Muzeum.


 

 

Źródło: tvn24

Podobne posty

Leave a Comment