Okręt jugosłowiańskiej marynarki wojennej zatopiony u wybrzeży Chorwacji

Okręt jugosłowiańskiej marynarki wojennej zatopiony u wybrzeży Chorwacji
Okręt jugosłowiańskiej marynarki wojennej VIS zatopiony u wybrzeży Chorwacji

W trakcie naszego pobytu w Chorwacji, dokładnie w ubiegłą niedzielę 22 maja, miało miejsce zatopienie podwodnej atrakcji w rejonie Istrii. Jest to 60-letni okręt jugosłowiańskiej marynarki wojennej, który został spektakularnie umieszczony na dnie Adriatyku. Wrak spoczął na głębokości 35 metrów w okolicy zachodnich zatoczek chorwackiego półwyspu Kamenjak. Jest to pierwsze legalne zatopienie wraku okrętu z przeznaczeniem dla nurków w Chorwacji.

 

Wydarzenie było planowane od pięciu lat. Zatopiony wrak Vis został ufundowany przez mieszkańca Puli – Arsena Brajkovica, który zakupił flagową jednostkę jugosłowiańskiej marynarki wojennej w 2002 roku.

 

Pierwotnym zamysłem właściciela było wykorzystanie jednostki do użytku rekreacyjnego. Jednak ze względu fatalny stan przemysłu stoczniowego w Chorwacji uniemożliwiający wykonanie gruntownej przebudowy okrętu na jacht Arsen odstąpił od początkowego zamierzenia.


 

 

Okręt jugosłowiańskiej marynarki wojennej zatopiony u wybrzeży Chorwacji
Wnętrze okrętu Vis już prawie gotowe na wizyty nurków

Dość szybko w głowie chorwackiego armatora-globtrotera pojawił się inny pomysł. Może lepiej nadać jednostce Vis drugie życie umieszczając go pod wodą i czyniąc atrakcją nurkową rejonu? Okręt jugosłowiańskiej marynarki wojennej Vis, po którego pokładzie często spacerował były prezydent Jugosławii Josip Tito powinien przyciągać fanów nurkowania wrakowego z Europy niczym magnes. Oczywiście jednostka została specjalnie przygotowana dla nurków, przede wszystkim oczyszczono wnętrza okrętu.

 

Tysiące osób było świadkami zatopienia okrętu Vis, który kiedyś był klejnotem jugosłowiańskiej marynarki wojennej. Co ciekawe jednostka została zbudowana w 1956 roku w stoczni  Uljanik w pobliskiej miejscowości Pula. Teraz, dokładnie 60 lat później, okręt zostaje zatopiony w tym samym rejonie, w którym powstał. Mieszkańcy cieszą się i mają nadzieję, że wrak szybko stanie się jedną z głównych atrakcji rejonu.

 

Jednostka Vis ma 58 metrów długości oraz 8,7 metrów szerokości. Wrak jest oddalony około 250 metrów od brzegu, znajduje się w południowej części zatoki Polje. Ułatwieniem w nawigacji po wraku jest skierowanie dziobu wraku ku północy.

 

Jak myślicie, czy faktycznie wrak Vis ma szansę stać się popularniejszym miejscem nurkowym niż kultowy, znajdujący się w tym rejonie Baron Gautsch? Czy sztucznie zatopiony i przystosowany specjalnie dla nurków, oczyszczony z „duszy” wrak może konkurować z jednostką, która zatonęła naturalnie? Pytania pozostawiam otwarte choć odpowiedzi narzucają się same. Być może na jednostkę Vis przyciągnie nurków jego historia…?

 

Zobaczcie sami jak wyglądały ostatnie chwile jednostki na powierzchni:


 


 

 

Źródło: 9news.com.au

Podobne posty

Leave a Comment