Partnerzy portalu Jolly Diver

 

Partnerzy portalu Jolly Diver - SANTI

 

Z dumą prezentujemy FIRMY, których sprzęt wykorzystujemy podczas naszych nurkowań.

Oprócz NIEZAWODNYCH produktów, firmy te oferują łatwo dostępny, a co najważniejsze również szybki SERWIS.

 

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem, macie problem z wyborem, zapraszamy do kontaktu z nami. Służymy nieodpłatną acz bezcenną, a przede wszystkim obiektywną RADĄ!

Dlaczego obiektywną? Przede wszystkim sprzętu nie otrzymaliśmy za darmo, każdy zakup to nasz świadomy wybór, to przemyślana decyzja, często poprzedzona testami wersji DEMO. Sprzęt nurkowy ma nie tylko posłużyć nam przez lata, ładnie wyglądać, ale przede wszystkim ma nie zawieść nurka pod wodą. Nurkujemy TYLKO na tym, co sami śmiało możemy POLECIĆ.

 


Partnerzy portalu Jolly Diver


 

Rebreather JJ-CCR to konstrukcja duńska. Pierwszy prototyp powstał w marcu 2006 roku. W 2013 roku JJ przeszedł modyfikacje i powstała wersja z elektroniką zbudowaną w oparciu o standard DiveCAN, do której wraz z maszyną otrzymujemy kontroler Shearwater Petrel oraz hud. W 2014 maszyna przeszła pozytywnie testy i otrzymała certyfikacje CE.

JJ-CCR jest nazywany uniwersalnym / wszechstronnym rebreatherem lub rebreatherem z napędem na 4 koła. Określenia te, to nie tylko zabieg marketingowy, ale esencja tej konstrukcji. Skutecznie łączy prostotę z funkcjonalnością przy doskonałej organizacji elementów maszyny, co dostarcza zwartą budowę gotową na szerokie spektrum nurkowań. Jednostka ta została z powodzeniem zweryfikowana zarówno w głębokich nurkowaniach, w tym na prawie 300 metrów, jak i w wymagających nurkowaniach jaskiniowych, nie wspominając już o tym że jest to maszyna chętnie używana przez nurków wrakowych, to tutaj należy szukać korzeni konstrukcji JJ-CCR.

Kompaktowa, dobrze zaprojektowana jednostka i niska waga to kolejne argumenty, które obok dojrzałości i zweryfikowanej przez lata konstrukcji przekonały nas do JJ’a. Nurkujemy na standardowej konfiguracji jaką dostarcza producent, a jedyną modyfikacją jest zamiana regulowanej uprzęży na standardową typu DIR z jednego kawałka taśmy Halcyon. Korzystamy ze standardowego pochłaniacza axialnego, ale w planach mamy już dokupienie wersji radialnej lub XRC na dłuższe nurkowania.

Podsumowanie naszego pierwszego roku przygody z obiegiem zamkniętym i rebreatherem JJ-CCR w artykule: Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym.

 

 

Partnerzy portalu Jolly Diver


 

Gdyńska firma SANTI wprowadziła na rynek pierwsze modele swoich suchych skafandrów w 2005 roku. Jednak pasja, satysfakcja z wykonywanej pracy oraz wsparcie klientów doprowadziły do znaczącego zwiększenia asortymentu produktów SANTI. Dziś, oprócz suchych skafandrów, w ofercie SANTI znajdziecie między innymi: ocieplacze (w tym grzewcze), akcesoria, bieliznę termiczną oraz ubrania afterdive.

Zespół Jolly Diver od ponad trzech lat nurkuje wyłącznie w suchych skafandrach SANTI. Korzystamy z modelu E.Lite z drobnymi modyfikacjami w stosunku do opisu na stronie producenta (buty neoprenowe i zapinana na zamek patka na lewej kieszeni).

Na nurkowania w zimnych wodach, zwłaszcza w takich o temperaturze 2-5ºC (Bałtyk, Tuna) zakładamy ocieplacz grzewczy SANTI wraz z rękawicami i termozaworem. Ocieplacz ten sprawdza się również w cieplejszej wodzie, na przykład w Kowarach, gdzie co prawda temperatura wody wynosi 11-12ºC, jednak dekompresję wykonujemy statycznie, wisząc niemal nieruchomo w szybie. Korzystamy również z kamizelek grzewczych SANTI, które zakładamy pod ocieplacze Flex190.  Flex190 sprawdza się doskonale w trakcie długich nurkowań w wodach o temperaturze powyżej 14ºC…

…a po nurze, oczywiście odzież afterdive by SANTI.


 

 

 

Partnerzy portalu Jolly Diver - Seacraft


 

Zakup skuterów (DPV) był jedną z trudniejszych (obok wyboru rebreatherów JJ-CCR), wymagających, przemyślanych i świadomych nurkowych decyzji jakie przyszło nam podjąć. Ostatecznie postanowiliśmy zaufać polskiej spółce Marine Tech S.A. – producentowi skuterów Seacraft.

Obecnie pływamy na dwóch Seacraft Ghost 1500 (główne DPV) oraz Seacraft Future 1000 (jako backup DPV). Dodatkowo korzystamy z konsoli nawigacyjnej ENC2.

Innowacyjne rozwiązania to niewątpliwie ryzyko. Nie tylko po stronie producenta, ale również użytkownika. Obserwując jednak od ponad roku rozwój Seacraft’ów i wprowadzane zmiany, postanowiliśmy podjąć to ryzyko dla wysokiej wydajności, lżejszej konstrukcji, dłuższych czasów pracy, a co za tym większych odległości możliwych do pokonania.

Nowatorska konstrukcja, w szczególności opatentowany, zanurzony silnik jest trwalszy niż tradycyjne rozwiązania i skutecznie eliminuje ryzyko przegrzania czy zalania skutera. Skuter jest przy tym niesamowicie cichy, co ma duże znaczenie, szczególnie przy pokonywaniu dłuższych dystansów pod stropem.

Na chwilę obecną możemy stwierdzić, że bardzo dobrze sprawdza się dwustronny uchwyt sterujący, który umożliwia wykorzystanie obu rąk (na zmianę) w trakcie płynięcia. Plusem jest również komputer pokładowy, który na bieżąco informuje użytkownika o podstawowych parametrach baterii, możliwość zmiany biegów jedną ręką i szereg innych usprawnień.
Platforma Seacraft 2020 to również potencjał wprowadzania zmian i usprawnień poprzez aktualizację oprogramowania w obecnych maszynach oraz dodawanie kolejnych akcesoriów w przyszłości.

Z pewnością w miarę użytkowania skuterów Seacraft pojawią się kolejne spostrzeżenia, którymi na pewno się podzielimy.