Polski nurek zginął w jaskini Bestouan we Francji

Polak zginął w Bestouan we Francji
Polak zginął w Bestouan
Polak zginął w Bestouan

Smutne wiadomości docierają do nas z południa Francji, gdzie wczoraj, 6 stycznia po południu doszło do śmiertelnego wypadku w trakcie nurkowania jaskiniowego w Bestouan.

Grupa 4 Polaków w godzinach popołudniowych około godziny 13 rozpoczęła nurkowanie w Cassis we Francji. Bestouan to jaskinia nadmorska, wejście znajduje się w dnie morskim, a nurkowanie rozpoczyna się z plaży miejskiej w Casiss. Z brzegu do otworu jaskini trzeba przepłynąć około 150m. Jaskinia znana jest z faktu występowania wielu starych poręczówek eksploracyjnych, które są również ciemne, przez co mogą być niewidoczne.

Było to nurkowanie na obiegu zamkniętym (CCR) z użyciem skuterów (DPV)

W trakcie nurkowania doszło do wypadku. 40-letni mężczyzna pozostał w jaskini. Około godziny 17 zostały powiadomione służby. Na miejsce przybyło około 30 strażaków oraz wsparcie z francuskiej grupy ratownictwa jaskiniowego (SSF). Mężczyzna nurkował na jednostce CCR Liberty (obieg zamknięty). Dzień wcześniej Polak wykonał nurkowanie na 118m we francuskiej jaskini Goul du Pont zlokalizowanej w miejscowości Bourg-Saint-Andéol w departamencie Ardeche.

Ciało zostało odnalezione około 300-400m (w zależności od źródła informacji) od wejścia jaskini około 1 w nocy (po sześciu godzinach poszukiwań). Zwłoki zostały wydobyte z jaskini. Dokładne okoliczności śmierci nurka jaskiniowego nie są znane. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez francuską prokuraturę, jeszcze dziś w Marsylii zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

 

Rodzinie, Przyjaciołom i Znajomym zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

 

Aktualizacja – informacje o jaskini Bestouan

Profil jaskini z zaznaczonym punktem 400m odległości od wejścia do jaskini. 400m to dokładnie punkt, w którym zaczyna się szacht.

Szacht zaczyna się na głębokości około 16m. Temperatura wody w jaskini to 16ºC. Na wejściu do jaskini często występuje prąd. Przez pierwsze metry woda morska miesza się z wypływającą z jaskini wodą słodką powodując powstawanie halokliny.

Profil jaskini z zaznaczonym dystansem 400m
Profil jaskini z zaznaczonym dystansem 400m

Film przedstawiający nurkowanie w jaskini Bestouan, w której doszło do wypadku. Na filmie wyraźnie pokazany jest również 400-setny metr jaskini.

 

źródło: nicematin.com, laprovence.com, leparisien.fr; france3-regions.francetvinfo.fr, własne

Podobne posty

6 Thoughts to “Polski nurek zginął w jaskini Bestouan we Francji”

 1. Marcin Szczeciński

  Umieramy w ciszy…
  Darek… jeszcze się spotkamy na wodach Walhalli…
  Pozdrów naszych Braci!

 2. Darek

  Każdy z nas jest malutki względem matki natury… [*]

 3. Franek

  Znalezlem info ze planowali nura na 2h (francuskie media). Macie moze wiedze na temat planu?

  1. Ula

   Nie posiadamy potwierdzonych informacji o planowanym czasie nurkowania.

Leave a Comment