Próba pobicia rekordu pobytu w habitacie

Próba pobicia rekordu pobytu w habitacie
Jessica Fain podejmie się próby
pobicia rekordu pobytu w habitacie

Poprzedni rekord świata został ustanowiony w tym miejscu 14 lipca 1992 roku, kiedy to akwanauta Richard Presley po 69 dniach i 19 minutach pobytu pod wodą wyszedł na powierzchnię.

 

Aż do teraz nikt nawet nie próbował pobić tego rekordu. Na ten dość niecodzienny i można rzec szalony wyczyn zdecydowało się dwóch pedagogów z uczelni w Tennessee. Jednym z nich jest 62-letni Bruce Cantrell – weteran Wietnamu, profesor biologii. Drugi, to 24-letnia adiunkt – Jessica Fain.

 

Planują zanurzyć się w podwodnym habitacie o powierzchni 55,7 m² zainstalowanym w Emerald Lagoon w dniu 4 października br. Jeśli wszystko pójdzie zgodzie z planem, to para wynurzy się na powierzchni dokładnie 72 dni później (czyli 15 grudnia br.).

 

Niech nie zmyli Was powierzchnia habitatu, która na pierwszy rzut wydaje się całkiem spora. Otóż, blisko połowa to część mokra, gdzie zdejmowany i zakładany jest sprzęt do nurkowania. Resztę przeznaczono na część mieszkalną: dwie sypialnie oraz część wspólną. Pedagodzy z Tennessee otrzymają wsparcie powierzchniowe wielu wolontariuszy, którzy będą kupować im jedzenie, robić pranie a także pozbywać się podwodnych śmieci. Tych ostatnich może być całkiem sporo, bowiem wykładowcy w wolnym czasie mają zamiar sprzątać lagunę.

 

Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodych ludzi nie tylko biologią morską, ale także podwodną eksploracją. Pedagodzy nie mają zamiaru odkrywać nowych gatunków morskich, chcą w trakcie pobytu w habitacie prowadzić programy edukacyjne dla dzieci. Para będzie relacjonować online lekcje dotyczące życia oceanu. Co ciekawe w programie gościć będą eksperci oraz goście specjalni, jak na przykład astronauta Buzz Aldrin, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.

 

Ustanowienie rekordu świata, jak twierdzą partnerzy projektu, jest tylko chwytem reklamowym, który ma przyciągnąć sponsorów oraz zainteresowanie mediów.


 

 

Źródło: timesnews.net


 

 

Przeczytaj także:

Baza Aquarius
Plany Fabiena Cousteau

Podobne posty

One Thought to “Próba pobicia rekordu pobytu w habitacie”

  1. […] Próba pobicia rekordu pobytu w habitacie […]

Leave a Comment