Rekord za rekordem na XIII Basenowych Mistrzostwach Polski we Freedivingu

Rekord za rekordem na XIII Basenowych Mistrzostwach Polski we Freedivingu
Rekord świata Mateusza Maliny w kategorii DYN

XIII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu, które odbyły się na basenie Aqua Lublin w dniach 27-28 maja br. przeszły już do historii. Warto pokusić się o ich podsumowanie bowiem były to wyjątkowe zawody. W 2016 roku w mistrzostwach udział wzięło blisko pięćdziesięciu zawodników z aż 9 krajów.

 

Już pierwszego dnia zawodów Mateusz Malina pokazał, że jest w formie, pokonując w czasie 4 minuty 15 sekund odległość 285 metrów w monopłetwie ustanowił rekord świata w konkurencji DYN (dynamika w płetwach). Tym smaym poprawił on o 4 metry rekord należący do Chorwata Gorana Colaka ustanowiony w Belgradzie w 2013 roku. Jednocześnie Mateusz poprawił rekord polski w DYN o bagatela 34 metry! Mateusz Malina jest aktualnie rekordzistą świata w dwóch freedivingowych konkurencjach: DYN oraz DNF (rekord ustanowiony w listopadzie 2014 roku, więcej: Polski freediver Mateusz Malina rekordzistą świata!).

 

Jednak rekord świata Mateusza, to nie jedynie niespodzianki jakie polscy freediverzy zgotowali nam na ostatnich, basenowych mistrzostwach kraju. Do grona rekordzistek dołączyły panie. Pierwszą była Adalina Hetnar-Michaldo, która w statyce osiągnęła czas 6 minut 27 sekund. Kolejny rekord Polski kobiet w konkurencji DNF (dynamika bez płetw) ustanowiła Magdalena Solich przepływając 168 metrów.

 

Ponadto poprawione zostały dwa inne rekordy krajowe, Łotyszka Ilona Bardiseva w konkurencji DNF pokonała odległość 114 metrów oraz Czech Martin Valenta wstrzymał statycznie oddech na 8 minut 57 sekund.

 

Rekord za rekordem na XIII Basenowych Mistrzostwach Polski we Freedivingu
Po drugiej stornie lustra…

Warto dodać, że obiekt, na którym odbywały się XIII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu – Aqua Lublin to nie tylko najnowszy, ale również największy kompleks pływacki na wschodzie Polski. Oprócz tradycyjnego 50-metrowego basenu olimpijskiego stanowiącego centralną część kompleksu, obiekt posiada szereg innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest ruchome dno, które czyni basen wielofunkcyjnym, istnieje możliwość podzielenia niecki olimpijskiej na dwie, niezależne 25-metrowe części.

 

Już za miesiąc odbędą się Mistrzostwa Świata w fińskim Turku, które zapowiadają się naprawdę emocjonująco!


 

 

Przypomnę tylko, że w tym roku polskie freediverki poprawiły rekordy Polski w aż trzech kategoriach:

 

Agata Bogusz rekord FIM
Agata Bogusz poprawiła rekord Polski w kategorii FIM
Magdalena Solich rekord DNF
Nowy rekord Polski w DNF kobiet!
DYN kobiet rekord Polski
Freedivingowo-rekordowo. Panie ustanawiają nowy rekord Polski w DYN

 

Źródło: Facebook; freedivingpoland.org.pl

Zdjęcia: Rafał Meszka

 

Specjalne podziękowania dla Rafała Meszki za wyrażenie zgody na wykorzystanie jego zdjęć w artykule.

Podobne posty

Leave a Comment