Robot żółw z misją w Bałtyku

Robot żółw pomoże podwodnym archeologom w badaniu wraków
Robot żółw pomoże podwodnym
archeologom w badaniu wraków

W Muzeum Nauki w Londynie podczas dni „Robot Safari” będzie miał swoją prapremierę niesamowity, podwodny robot  U- CAT. Ten robot żółw pomoże podwodnym archeologom w badaniu wraków. Przede wszystkim umożliwi on ich dokładniejszą penetrację.

 

Sama nazwa bierze się nie tylko z podobieństwa małego robota do żółwia morskiego, ale również ze względu na zastosowany sposób lokomocji. Cztery niezależnie napędzane płetwy sprawiają, że robot ten jest bardzo zwrotny, może pływać do przodu i do tyłu, w górę iw dół, a nawet po zatrzymaniu obracać się we wszystkich kierunkach.

 

Zwrotność jest niezwykle pożądaną cechą zwłaszcza podczas inspekcji zamkniętych przestrzeni takich jak wraki statków. Ponadto robot przewozi na pokładzie aparat i filmy wideo, które mogą być później wykorzystane do rekonstrukcji podwodnego stanowiska.

 

U- CAT jest specjalnie zaprojektowany, aby spełnić wymagania użytkowników końcowych. Tradycyjne podwodne roboty do poruszania się używają specjalnych wirników. Podczas gdy U-CAT wykorzystuje w tym celu płetwy. To nowatorskie rozwiązanie pozwala prowadzić robota we wszystkich kierunkach i to bez zakłócania wody czy podbijania mułu z dna, co oczywiście zmniejsza widoczność wewnątrz wraku.

 

U-CAT jest robotem biomimetycznym, zbudowanym na bazie obserwacji konkretnego zwierzęcia, w tym przypadku żółwia. Naukowcy poprzez podglądanie alternatywnych rozwiązań technicznych oferowanych przez naturę starają się pokonać napotykane przeszkody techniczne a niewątpliwie miliony lat ewolucji znakomicie przystosowały żółwie morskie do sprawnego poruszania się pod wodą. Sprytni naukowcy z uniwersytetu Technicznego w Talinnie postanowili wykorzystać garść rozwiązań wypracowanych przez naturę i stworzyli robota z napędem o wyglądzie inspirowanym płetwami tych fantastycznych stworzeń.

 

Podwodne roboty są obecnie najczęściej wykorzystywane w przemyśle naftowym i gazowym oraz w obronie . Roboty te są zbyt duże i zbyt drogie, aby być wykorzystywane również do nurkowania wewnątrz wraków. Obecnie wraki są badane przez nurków, jednak jest to zbyt kosztowne, zbyt niebezpieczne dla człowieka a także obostrzone czasochłonnymi procedurami. Zaprojektowany U- CAT stanowi niedrogą alternatywę dla nurków .

 

U- CAT jest częścią finansowanego przez Unię Europejską projektu badawczego „Arrows”, którego celem jest wykorzystanie rozwijających się technologii do pomocy podwodnym archeologom. Technologie te będą badane w Morzu Śródziemnym i w Morzu Bałtyckim jako dwóch ważnych historycznie ale różnych pod względem środowiska regionach Europy. W projekcie U-CATs będą działać we współpracy z większymi podwodnymi robotami oraz z technologią rozpoznawania obrazu do wykrywania, identyfikacji i rekonstrukcji podwodnych miejsc, tak by ułatwić pracę na wszystkich etapach badań archeologicznych.

 

W Muzeum Nauki w Londynie zespół pokaże robota U- CAT, a także wyniki jego prac w ramach przystosowanego na potrzeby pokazu akwarium. Robot Safari jest otwarte dla zwiedzających od 28 listopada do 1 grudnia br.

Natomiast pierwsze testy już niebawem i to z misją na dnie Bałtyku.


 

Zobaczcie sami jak U-CAT prezentuje się w akcji:

 


 

 

Źródło: www.ttu.ee

Podobne posty

Leave a Comment