Sanyo Maru chroniony

osk_sanyo_maru
Sanyo Maru

Australijski rząd zapowiedział ochronę japońskiego statku Sanyo Maru. Zabezpieczenie wraku nastąpi poprzez stworzenie specjalnej, 200 ha strefy ochrony. Jest to ważne ze względu na jego historyczne znaczenie dla Australii i Japonii.

 

Sanyo Maru znajduje się około 60 kilometrów od wybrzeży Arnhem. Stoi na stępce na głębokości  27 m. Pomimo upływu ponad 70 lat od zatonięcia jest on w rewelacyjnym stanie.

 


 

Ochrona tego okrętu jest konieczna nie tylko dlatego, że jest to jedyny wrak japońskiego japońskiego przemysłu perłowego niedaleko wybrzeży Australii, ale również ze względu na znakomity stan wraku oraz jego znaczenie archeologiczne.

 

Sanyo Maru pełnił funkcję statku magazynu, który przechowywał żywność, paliwo i wody pitnej dla lugerów poławiających perły. Zatonął w lipcu 1937 roku, podczas  sztormu, z 20 osobami załogi na pokładzie oraz ogromnym ładunkiem. Podczas zatopienia zginęło dwóch członków.

 

Objęcie ochroną oznacza zakaz wpływania na ten obszar. Rząd australijski liczy, że znajdujące się na wraku przedmioty pozwolą poznać działania i techniki handlu perłą a latach 30-stych XX wieku, a nawet życie codzienne załóg statków, które parały się ich połowem.

 


Źródło: www.news.com.au

Podobne posty

Leave a Comment