SatBałtyk – odkrywamy sekrety Bałtyku

SatBałtyk - odkrywamy sekrety Bałtyku
Przykładowa mapa stworzona w ramach SatBałtyk
Temperatura wody powierzchniowej
Fot. www.iopan.gda.pl

Już wkrótce zostanie uruchomiony SatBałtyk, czyli gigantyczny system satelitarnej obserwacji Morza  Bałtyckiego. Projekt ten pozwoli na przeprowadzenie rzetelnych i całościowych analiz zmian pogody, co umożliwi między innymi zapewnienie bezpieczniejszych warunków do żeglugi. Mamy nadzieję, że pozwoli to na lepsze prognozowanie pogody a co za tym łatwiejsze planowanie nurkowania na Bałtyku.

 

Prace nad budową systemu są prowadzone przez konsorcjum Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wspólnie z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutem Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku i Instytutem Badań Morza Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Opracowywany system SatBałtyk będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, w zarządzaniu kryzysowym, obronności, turystyce, ochronie środowiska a także w codziennym życiu każdego z nas.

 

Procedury operacyjne umożliwiające sprawne rutynowe określanie stanu środowiska Bałtyku i tworzenie map jego charakterystyk są kreowane przez cały sztab specjalistów, w tym badaczy morza, informatyków, fizyków i oceanografów. Zbadanych zostanie wiele czynników, takich jak: dopływ energii słonecznej, rozkład temperatury, stan dynamiczny powierzchni morza, stężenie chlorofilu. SatBałtyk umożliwi ostrzeganie przed miejscami zakwitu trujących alg, występowaniem prądów unoszących, pojawianiem się plam zanieczyszczeń.

 

SatBałtyk - odkrywamy sekrety Bałtyku
Przykładowa mapa stworzona w ramach SatBałtyk
Siła i kierunek wiatrów
Fot. www.iopan.gda.pl

Blisko 75% naszej planety to właśnie oceany tzn. wszystkie oceany, morza i inne akweny. Zachodzące w wodach procesy decydują o istnieniu życia na Ziemi. Stąd konieczna jest nieustanna obserwacja środowisk wodnych i badanie, poznawanie zachodzących w nich procesów.

 

System operacyjny SatBałtyk, to tak naprawdę zespół komputerów, anten, modeli matematycznych, pław pomiarowych oraz stacji brzegowych. Umożliwi on produkowanie codziennie setek map np. rozkładów temperatury dla powierzchni Bałtyku, wielkości oświetlenia tej powierzchni przez Słońce, koncentracji chlorofilu w wodzie morskiej, szybkości wiatrów, siły prądów. Co ważne informacje pogodowe, dotyczące stanu plaż, czystości wody będą udostępniane w Internecie, dostęp do nich będzie miał każdy z nas.

 

Do tej pory pomiary wybranych parametrów prowadzono podczas sporadycznych badań wykonywanych na statkach. Jednak przyszłość należy do metod satelitarnych. Polscy naukowcy korzystają z informacji z około 40 satelitów, które wielokrotnie obiegają Ziemię w ciągu dnia.

 

Projekt wart ponad 40 milionów złotych jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań Rozwoju. SatBałtyk zakończy się w 2015 roku. Kolejną inicjatywą na być stworzenie Centrum SatBałtyk, które umożliwi udostępnienie systemu innym resortom do stosowania go w praktyce.


 

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Podobne posty

One Thought to “SatBałtyk – odkrywamy sekrety Bałtyku”

  1. wojtek

    Swietna wiadomosc…nie tylko dla nurkow!

Leave a Comment