Ahmed Gabr – nurek pretendujący do rekordu świata

Nurek Ahmed Gabr

 

Ahmed Gabr
Ahmed Gabr

Ahmed Gabr – nurkowa biografia

 

Ahmed Gabr to bardzo doświadczony płetwonurek, instruktor nurkowania TDI z niemal 14-letnim stażem. Aktualnie trenuje on przed planowaną na wrzesień 2014 roku próbą pobicia rekordu świata w głębokości zanurzenia w wodzie słonej na obiegu otwartym.

 

Egipcjanin ma za sobą karierę zawodową w egipskiej armii. Po ukończeniu 1994 roku Akademii Wojskowej służył jako oficer. Najlepiej odnajdywał się w siłach specjalnych – egipskich Rangers. Dość niespotykanym wyróżnieniem w armii egipskiej tamtych czasów było zdobycie stypendium w USA Combat Diver Course.

 

Swoją nurkową drogę rozpoczął w 1994 roku, będąc w wieku 18 lat. Już 2 lata później, po zabawie z nurkowanie rekreacyjnym (dla przyjemności) został instruktorem nurkowania. Kolejne lata, to kontynuacja nurkowań wykonywanych zarówno dla przyjemności, jak i pracy. Już w tym okresie, z myślą o rekordzie świata, Ahmed rozpoczął rozwój swoich zdolności fizycznych i psychicznych.

 

Ahmed Gabr na treningowym deco
Ahmed Gabr na treningowym deco

Pierwotne przygotowania oraz plan pobicie rekordu świata w głębokości zanurzenia pojawiły się już w 2010 roku. Niestety trening, szkolenia i dążenia zostały przerwane ze względu na sytuację polityczną panującą w Egipcie (zapewne każdy z Nas pamięta ten okres w historii Egiptu, sama miałam okazję być na nurkowaniach w Egipcie niedługo po przewrocie i widzieć jak wyglądały wtedy turystyczne mekki nad Morzem Czerwonym) a także obowiązki Ahmeda jako oficera wojska egipskiego.

 

Wznowienie przygotowań fizycznych oraz mentalnych (wśród nich: ćwiczenia układu krążenia i medytacji) do rekordu świata nastąpiło po uspokojeniu się sytuacji politycznej. Oczywiście w okresie poprzedzającym rekordowe nurkowanie nie może zabraknąć głębokich nurkowań na trimixie oraz długich, wyczerpujących dekompresji.


 

Ahmed Gabr z quadrosetem na 6 metrach
Ahmed Gabr z quadrosetem
na 6 metrach

Przygotowania do najgłębszego nura w historii

 

Już samo nurkowanie rekreacyjne wymaga specjalistycznego sprzętu, nurkowanie techniczne to kolejny etap wtajemniczenia a nurkowanie na głębokość 350 metrów, to już zupełnie inna historia.

 

Tego typu zanurzenie przekracza znacznie standardowe granice nurkowań technicznych. Tak naprawdę czynniki ryzyka, które należy uwzględnić przy planowaniu nurkowania są niezbadane. Stąd przygotowanie do rekordowego nura powinno być kompleksowe i rygorystyczne. Pod wodą wymaga to przećwiczenia sytuacji awaryjnych na tyle by czuć się pewnie i mieć pewne odruchy (niestety pod wodą za późno jest na analizowanie, kombinowanie i wymyślanie, wszystkie te czynności trzeba przeprowadzić jeszcze na powierzchni).

 

Głębokie nurkowanie to nie tylko przygotowanie i predyspozycje danego nurka, to także nowe rozwiązania sprzętowe, które okazują się niezbędne. Jednym z nich jest widoczny na zdjęciu po lewej po lewej zmodyfikowany quadroset – 4x20L plus aluminiowa 12L butla wszystko otoczone dwoma skrzydłami (jedno w położeniu standardowym, drugie z tyłu pomiędzy 20-litrowymi butlami a 12-litrową). Każdego tego typu innowacyjne (zastosowane już przez aktualnego rekordzistę – Nuno Gomesa) rozwiązanie wymaga obnurkowania. Złota mądrość: zmian w konfiguracji sprzętu nie wprowadzamy więcej niż jedną.

 

Ahmed Gabr na treningowym deco
Ahmed Gabr na treningowym deco

Przygotowania do tak ekstremalnego nurkowania nie są kwestią kilku tygodni czy zrobienia paru głębszych nurkowań. Do tej pory wykonane zostały zanurzenia na 200 i 220 metrów. W nadchodzącym czasie planowane są kolejne nury, które zbudują formę przed wrześniem. Poza tym w planach symulacja sytuacji awaryjnych na większych głębokościach, zarówno z pełnymi butlami jak i pustymi a także wiele innych. Wśród nich również ćwiczenia stricte logistyczne jak planowanie gazów dla Ahmeda oraz wsparcia, mieszkanie tych gazów a także rozkładanie depozytów przy drabinie dekompresyjnej. Szczegóły kolejnych przygotowań objęte są tajemnicą.

 

Rekord głębokości w nurkowaniu nie jest czymś co można lekceważyć (zresztą samo nurkowanie rekreacyjne zmusza człowieka do respektowania reguł środowiska wodnego). Trzeba je nie tylko zrozumieć (na ile to możliwe), respektować, ale i pogodzić się z grożącym nam niebezpieczeństwem, które może kosztować życie.

 


 

Najważniejsze dotychczasowe dokonania w ramach przygotowań do rekordu:

 

Czytaj dalej: Zespół wspierający Ahmeda Gabra oraz garść informacji o planowanym nurkowaniu


 

Więcej aktualności o Ahmedzie:

 

Ahmed Gabr – zanurzenie na 220 metrów
Ahmed Gabr – zanurzenie na 220 metrów
Trwają przygotowania do rekordu świata – najgłębsze nurkowanie
Trwają przygotowania do rekordu świata – najgłębsze nurkowanie

Leave a Comment