T-Reb pierwszy sidemountowy eCCR z oznaczeniem CE!

Od 31 grudnia 2019 roku posiadamy na rynku sidemountowy (boczny) rebreather (eCCR) z oznaczeniem CE. Jest to pierwsza tego typu jednostka, która przeszła certyfikację zgodności. Zdarzenie to jest tym bardziej bezprecedensowe, że dotyczy to T-Reba, rebreathera polskiej konstrukcji, produkowanej przez spółkę Other Gravity sp. z o.o. z siedzibą w Krośnie. Konstruktorem T-Reba jest Polak – Andrzej Pałucha.

T-Reb jest nowatorską konstrukcją wśród rebreatherów bocznych. Posiada zintegrowaną butlę tlenową, która umieszczona jest w górnej części maszyny wraz z przeciwpłucami. Dzięki temu jest nie tylko konstrukcją wygodniejszą w użytkowaniu, ale też ze względu na brak zewnętrznego, rozłączanego zasilania tlenu niewątpliwie bezpieczniejszą.

Informacja o zakończeniu procesu certyfikacji T-Reb SM eCCR została przekazana w środę (8 stycznia br.) na łamach portalu społecznościowego:

Z dumą informujemy, że T-REB otrzymał certyfikat CE. Zatwierdzenia CE dokonano w Polskim Rejestrze Statków, jednostce notyfikującej 1463. T-REB przeszedł testy zgodnie z EN 14143:2013 bez potrzeby wprowadzania zmian konstrukcyjnych.
Cały proces certyfikacji został przeprowadzony zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie osobistego wyposażenia ochronnego.
T-REB to obecnie jedyny rebreather sidemount’owy eCCR, który posiada certyfikację CE.

We are proud to announce that T_REB has received the CE certificate. The CE approval was performed at the Polski Rejestr…

Opublikowany przez T-REB Środa, 8 stycznia 2020

 

Serdecznie gratulujemy zakończenia czasochłonnego procesu certyfikacji. Warto zaznaczyć, że uzyskanie certyfikatu CE nie wymagało wprowadzania jakichkolwiek zmian w konstrukcji jednostki.


Gromadka T-Rebów w najpopularniejszej, francuskiej  jaskini Ressel


Oznaczenie CE, co to jest?

T-Reb pierwszy SM eCCR z certyfikacją CE!
CE – z czym to się je?

Samo oznaczenie CE (z fr. Conformité Européenne) umieszczone na rebreatherze jest niczym innym jak deklaracją producenta, że jednostka ta (produkt) spełnia wymagania określone przez Unię Europejską w dyrektywach tzw. Nowego Podejścia, które podlegają (deklaracja zgodności WE/UE). Standardy określone przez UE dotyczą wielu zagadnień m.in. związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska. Dodatkowo określają one zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Każdy wyrób podlegający regulacjom UE (ww. dyrektywom) powinien posiadać znakowanie CE. Bez stosownego oznaczenia towar nie może zostać wprowadzony do obrotu ani użytkowania na terenie Unii Europejskiej.

Każdy producent, który przechodził certyfikację rebreathera wie, że proces ten jest czasochłonny. W pierwszej kolejności producent wykonuje analizy i podejmuje działania dla spełnienia określonych przepisami UE wymagań. Następnie produkt poddawany jest procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami. Przebieg i wyniki działań muszą zostać udokumentowane.

Oznaczenie CE umieszczane na rebreatherze musi spełniać kilka wymogów, przede wszystkim ma być czytelne i odporne na usunięcie, a także większe niż 5mm. Producenci najczęściej umieszczają je na spodzie obudowy.

Normą, która obecnie jest stosowana w przypadku certyfikacji rebreatherów jest PN-EN 14143:2013-12 (to aktualna wersja): Sprzęt do oddychania – Autonomiczne aparaty do nurkowania z obiegiem zamkniętym. Norma została opublikowana 02 grudnia 2013 roku. Określono w niej minimalne wymagania dotyczące autonomicznych aparatów oddechowych stosowanych podczas nurkowania, zapewniające minimalny poziom bezpieczeństwa ich działania.


Ile warte jest oznaczenie CE dla nurka?

T-Reb pierwszy sidemountowy eCCR z oznaczeniem CE!
Przykładowe oznaczenie CE na użytkowanym przez nas JJ-CCR

Nie ulega wątpliwości, że od prawidłowego działania rebreathera zależy nasze zdrowie, a nawet życie. Warto zatem nie tylko znać parametry nabywanej jednostki CCR, ale również wiedzieć czy i w jakich warunkach zostały one sprawddzone, przetestowane.

Norma EN 14143:2013 wprowadza wytyczne oraz określa jakie testy muszą zostać przeprowadzone. Zdefiniowanie warunków testowych umożliwia dokonywanie porównań pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Nie chodzi tu o wybieranie jednej najlepszej maszyny, a bardziej o dopasowanie rebreathera do potrzeb użytkownika. Dokładnie tak, wybór powinien być uzasadniony potrzebami nurka!

Oznaczenie CE jest dla nurka zapewnieniem producenta o bezpieczeństwie użytkowania rebreathera.

Należy również zwrócić uwagę na specyfikację jednostki, która otrzymała oznaczenie CE. W przypadku CCR dotyczy to wielu czynników, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj (radialny, axialny), wielkość (ilość kg zasypu) i czas ochronny scrubbera (pochłaniacza) oraz umiejscowienie/rodzaj i wielkość przeciwpłuc. Oczywiście nie są to jedyne elementy, wskazuję tylko te charakterystyczne.

Pamiętajmy, że certyfikację otrzymuje wyłącznie jednostka o konkretnych parametrach. Wszelkie modyfikacje wprowadzane w rebreatherze wymagają ponownych badań i certyfikacji. Ze względu na fakt, że proces certyfikacji (szczególnie badań) jest bardzo czasochłonny (a także niesie za są dodatkowe koszty), producenci decydują się najczęśniej na certyfikację jednego, konkretnego modelu rebreathera (posiadającego określone elementy budowy, czasem z małymi modyfikacjami). Jest to kompromis, z którym muszą pogodzić się użytkownicy danej jednostki CCR.

Szczególnie interesujące dla każdego nurka rebreatherowego powinny być badania dotyczące scrubbera i oporów oddechowych. Warto wiedzieć w jakich warunkach (temperatura wody, obciążenie oddechowe) były one wykonane. Pozwala to na lepsze oszacowanie czasu ochronnego naszego pochłaniacza. Nie będę powielać plotek i legend, które krążą w środowisku nurkowym na ten temat. Każdy użytkownik rebreathera powinien mieć świadomość, że CO2 (hiperkapnia) jest jednym z największych zagrożeń i główną przyczyną wypadków nurkowych na obiegu zamkniętym.

Ostatecznie, to końcowy użytkownik – nurek poprzez wybór, zmiany wyposażenia, elementów CCR decyduje czy zakupiony rebreather z certyfikacją CE spełnia standardy określone normą EN 14143:2013.

Jeśli decydujemy się na zakup rebreathera z oznaczeniem CE, to możemy mieć pewność, że jednostka o tych samych parametrach została przetestowana w określonych warunkach. Ponadto producenci udostępniają na swoich stronach szczegółowe instrukcje, w których opisana jest nie tylko budowa rebreathera, ale również sposób użytkowania oraz wymagania w zakresie serwisowania sprzętu.

Konsekwencje braku oznaczenia CE na użytkowanej przez nas jednostce CCR, które należy w naszej ocenie wziąć pod uwagę podczas wyboru rebreathera, to przede wszystkim niepewność co do jego parametrów. Dodatkowo, w niektórych miejscach, głównie komercyjnych kopalniach i jaskiniach brak CE ogranicza możliwości nurkowania (brak wstępu). Jednak ostatnio obserwujemy częste odstępstwa zarządzających od wprowadzonych przez siebie zasad. Inną konsekwencją może okazać się odmowa wypłaty odszkodowania (jeśli takowe posiadamy) w sytuacji wypadku nurkowego. Ubezpieczyciele chwytają się każdej możliwości odmowy wypłaty, jedną z nich może być brak oznaczenia CE.

Tyle wiemy o naszym rebreatherze, na ile go sprawdzono!


 

Kilka popularniejszych jednostek backmountowych (plecowych) CCR, których producenci mogą stosować oznaczenie CE (pomyślnie przeszły proces certyfikacji) w zakresie zgodności z normą EN 14143:2013 lub jej starszą wersją:

 1. JJ-CCR Divecan uzyskał CE w lipcu 2014 roku, producent: JJ-CCR Aps Dania
 2. X-CCR uzyskał CE w grudniu 2018 roku, producent: iQsub Technologies Czechy, jednostka certyfikująca: DEKRA
 3. Liberty CCR uzyskał CE w listopadzie 2018 roku, producent: Liberty Systems s.r.o. Czechy, jednostka certyfikująca: SGS UK Limited
 4. Megalodon CCR producent: Innerspace Systems Corp USA
 5. rEvo III mCCR i hCCR uzyskał CE w marcu 2011 roku
 6. PRISM 2 CCR uzyskał CE w październiku 2019 roku
 7. RedBare CCR uzyskał CE w 2013 roku
 8. SF2 CCR
 9. APD CCR

Jeśli wiecie o innych jednostkach CCR, to zachęcamy do umieszczania informacji w komentarzach pod postem.


T-Reb – ewolucja jednostki sidemount rebreather w czasie kilku lat


 

Źródła: Facebook T-Reb fanpage; uokik.gov.pl; strona Ministerstwa Rozwoju; PKN; Blue Guide; norma EN 14143:2013; strony producentów wymieniowych rebreatherów

Podobne posty

One Thought to “T-Reb pierwszy sidemountowy eCCR z oznaczeniem CE!”

 1. Tomaso

  APD CCR uzyskał CE w 1997r.

Leave a Comment