Trójwymiarowy wrak Porcelanowca

Trójwymiarowy wrak Porcelanowca
Trójwymiarowy wrak Porcelanowca

Nowa odsłona wraku F53.27  powszechnie znanego jako wrak Porcelanowca odkrywa kolejne tajemnice, tym razem w trójwymiarze.

 

Jednostka została odkryta w 1965 roku przez załogę statku „Czapla” Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Jednak ostatecznie Porcelanowiec został zlokalizowany dopiero w 2009 roku przez Marynarkę Wojenną RP.

 

Wrak Porcelanowca, to wystające na 1,5 metra ponad piaszczyste dno elementy sosnowo-świerkowej konstrukcji, które stanowią postaci pozostałości burt i części dennej jednostki. Fragmenty konstrukcji są przemieszczone względem siebie i rozdzielone na cztery oddzielne grupy. Wiadomo również, że poszycie było karawelowe – czyli poszczególne klepki poszycia były ułożone na styk a następnie mocowane za pomocą kołków z drewna iglastego do wręgów. Pobrane z okrętu próbki drewna wskazują, że jednostka powstała w pierwszej połowie XIX wieku.

 

Prezentowane zdjęcia to efekt zeszłorocznych badań prowadzonych na wraku Porcelanowca. W ramach prac na wraku wykonano fotogrametrię stanowiska oraz stworzono foto mozaikę a także trójwymiarowy (3D) model całego stanowiska podwodnego, obejmującego obszar około 600 m². Zastosowanie technik fotogrametrycznych w przypadku badania wraku Porcelanowca jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie prób wykonania podwodnej dokumentacji 3D stanowiska archeologicznego.

 

Zbudowany w ten sposób przestrzenny, trójwymiarowy model wraka daje możliwość przedstawienia jego stanu, monitorowania zachodzących zmian oraz ukazania układu przestrzennego poszczególnych elementów. Ta innowacyjna metoda umożliwia bezinwazyjne dokumentowanie obiektów. Być może będzie to alternatywa dla tradycyjnej, podwodnej dokumentacji rysunkowej.


 

 

Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku


 

Czytaj także:

Tajemnice wraku “Porcelanowca”
Tajemnice wraku “Porcelanowca”

 

Podobne posty

Leave a Comment