Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura

Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura
Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura

Wydobyto ciała fińskich nurków z jaskini Plura w Norwegii. Zginęli oni podczas nurkowania jaskiniowego w dniu 6 lutego bieżącego roku. Właśnie opublikowano raport zespołu nurków fińskich, który wbrew zakazom lokalnych władz norweskich wydobył ciała rodaków.

 

Raport ten został umieszczony na stronie internetowej Fińskiego Stowarzyszenia Nurkowego. Przypominamy, że władze norweskie podjęły pod koniec lutego br. decyzję o pozostawieniu ciał w jaskini na głębokości około 110 metrów uznając, że ich wydobycie jest zbyt niebezpieczne i lepiej nie narażać kolejnych, ludzkich istnień.

 

Według piątkowego raportu w dniach 22-26 marca br. odbyła się wyprawa, której celem było wydobycie ciał dwóch, fińskich nurków. W ten sposób nurkowie nie tylko chcieli pomóc rodzinom ofiar, ale również nurkowej społeczności jaskiniowej – umożliwić by jaskinia Plura (Pluragrotta) była w przyszłości otwarta. Cała operacja została starannie zaplanowana i zabezpieczona, a zespół liczył łącznie 17 osób.

 

Wszystkie nurkowania zostały zarejestrowane kamerą umieszczoną na kasku. Być może dostarczą one szczegółów na temat przyczyn wypadku. Wszystkie materiały zostaną odzyskane dopiero po zakończeniu śledztwa prowadzonego przez miejscową policję. Ciała zostały wydobyte z głębokości 112 metrów  i znalazły się w suchej części jaskini. W piątek, 28 marca br. lokalna policja całkowicie wydobyła jedno z ciał, drugie miało zostać wyciągnięte kolejnego dnia.

 

Nurkom, którzy podjęli się tej ryzykownej wyprawy nie zostały jeszcze przedstawione jakiekolwiek zarzuty. Obecnie jaskinia Plura jest zamknięta.


 

 Update na dzień 1 kwietnia 2014 roku

 

Fińskie Stowarzyszenie Nurkowe oświadczyło, iż nie miało nic wspólnego z akcją wydobycia ciał dwóch fińskich nurków z jaskini Plura w Norwegii.

 

Na chwilę obecną władze norweskie stwierdziły, iż nie będą zajmować się kwestią złamania zakazu nurkowania w jaskini przez grupę 17 fińskich nurków. Ponadto nie jest do końca jasne czy naruszenie zakazu nurkowania w tej konkretnej sytuacji może być interpretowane jako nielegalne. Lokalne władze przyznają, że dzięki przeprowadzonej operacji możliwe jest dokładne zbadanie przyczyn tragedii i zakończenie wszczętego w tej sprawie śledztwa.


 

Update na dzień 3 grudnia 2015 roku

 

Prezentujemy trailer będący zapowiedzią filmu dokumentującego wydobycie ciał fińskich nurków z jaskini Plura w Norwegii. Dokument, który ukaże się w przyszłym roku będzie wyjątkowym obrazem prezentującym niewątpliwie trudną, nurkową akcję jaskiniową.

 

Wydobycie ciał przyjaciół, nurkowych partnerów z jaskini wydaje się rzeczą ludzką i bezdyskusyjną. Natomiast film… to dokument ukazujący nie tylko trudną logistycznie i technicznie akcję, ale również rozterki, wątpliwości samych nurków.

 

Warto uświadamiać, że nurkowanie zwłaszcza techniczne, to niebezpieczny sport, to ryzyko, które każdy z nas powinien akceptować schodząc pod wodę. Warto by również nasze rodziny były choć trochę świadome tego RYZYKA.

 

Premiera w Finlandii jest zaplanowana na dzień 19 lutego 2016 roku. Film trwa 85 minut.

Muzykę do filmu skomponował norweski artysta i kompozytor – John Erik Kaada.

 

Jeśli chcecie by dokument ukazał się w Polsce, to piszcie, komentujcie na fanpage’u Diving into Unknown.

 

 


 

 

Źródło: yle.fi; norwaytoday.info


 

Zobacz także:

Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii
Nurkowie zginęli w jaskini Plura w Norwegii
Ciała fińskich nurków pozostaną w jaskini Plura
Ciała fińskich nurków pozostaną w jaskini Plura

 

Podobne posty

Leave a Comment