Opublikowano szczegóły wypadku Stevena Slatera na Andrea Dorii

Opublikowano szczegóły wypadku Stevena Slatera na Andrea Dorii
Opublikowano szczegóły wypadku
Stevena Slatera na Andrea Dorii

Ubiegłoroczny wypadek, który zdarzył się na kultowym wraku Andrea Dorii położonym na głębokości około 70 metrów, zlokalizowanym 60 mil morskich na południowy-wschód od Nantucket (USA) wstrząsnął brytyjskim środowiskiem nurkowym. Zginął 46-letni Steven Slater – doświadczony nurek rebreatherowy i wrakowy, członek zespołu nurków technicznych Darkstar, prelegent Festiwalu Wrakowego. Bez wątpienia fascynat eksploracji zatopionych wraków, zwłaszcza tych położonych u północnego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

 

Właśnie zakończyło się dochodzenie w sprawie tragicznego wypadku nurkowego, który miał miejsce w dniu 24 lipca 2017 roku. Upubliczniono efekty badań biegłych sądowych. Okazuje się, że śmierć  Steven’a Slatera podczas nurkowania na wraku Andrea Doria była tragicznym wypadkiem wynikającym ze zbyt szybkiego tempa wynurzenia z głębokości 68 metrów. Należy podkreślić, że nie stwierdzono żadnych awarii w sprzęcie nurkowym Slatera.

 

Znajomi opisują Steve’a Slatera jako bardzo doświadczonego, skrupulatnego i ostrożnego nurka, z którego logbooka wynika, że wykonał on wiele nurkowań na wraki położone znacznie głębiej niż Andrea Doria. Jednym z największych wyzwań w trakcie 28-letniej kariery nurkowej Stevena Slatera było nurkowanie na położonym u wybrzeży Irlandii na głębokości 165 metrów liniowcu Empress of Britain (największy liniowiec oceaniczny zatopiony podczas II Wojny Światowej, a zarazem największa jednostka zatopiona kiedykolwiek przez U-Boota). To właśnie ekspedycja na Empress of Britain była głównym tematem prelekcji Stevena podczas VII edycji Festiwalu Wrakowego w 2017 roku.

 

Claire Fitzsimmons, partnerka nurkowa Slatera podczas tragicznego nurkowania zeznała koronerowi, planowali oni nurkowanie z czasem całkowitym nie przekraczającym dwóch godzin oraz czasem dennym 20-30 minut przeznaczonym na zwiedzenie rufy włoskiego liniowca (na głębokości około 68 metrów). Co prawda nurkowanie nieco się opóźniało, bowiem grupa czekała na poprawę warunków – uspokojenie wzburzonego morza. Claire określiła zachowanie Slatera po zanurzeniu na wrak Andrea Dorii jako dziwne, nurek ani razu nie zatrzymał się by zabrać jakieś pamiątki. Fitzsimmons usłyszała krzyk Stevena i zobaczyła, że w jego suchym skafandrze zgromadziła się spora ilość gazu. Próbowała pomóc mu w wypuszczeniu gazu ze skafandra, jednak ciężki sprzęt oraz ciemności mocno utrudniały zadanie.

 

Niestety parze nie udało się dotrzeć do liny opustowej (zgodnie z doniesieniami BBC byli bardzo blisko). Nurkowie próbowali w kontrolowany sposób wynurzyć się w toni. Jednak tempo wynurzenia Slatera, ze względu na znajdującą się w skafandrze dużą ilość gazu, było zbyt szybkie. Kiedy komputer nurkowy Claire Fitzsimmons zaczął ją ostrzegać o zbyt szybkim tempie wynurzenia była ona zmuszona puścić Stevena Slatera. Przez kolejne 72 minuty Claire przebywała na dekompresji, nieświadoma tego co działo się na powierzchni. Miała ona jedynie nadzieję, że załodze łodzi Ol ‚Salty II, z której nurkowali udało się zobaczyć Slatera na powierzchni i udzielić mu pomocy.

 

Niewiele się myliła, załoga łodzi wydobyła na pokład nieprzytomnego Stevena Slatera i przeprowadziła resuscytację. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowych.


 

Zobaczcie jak Andrea Doria wyglądała w lipcu 2017 roku:


 

 

Źródła: thenorthernecho.co.uk; BBC

Podobne posty

Leave a Comment