Wypadki nurkowe

Wypadki nurkowe
Akcja ratunkowa na Bałtyku
Fot. Kamil Olszowy

Nurkowanie jest sportem ekstremalnym, z którym nieodzownie związane są wypadki. Wypadki nurkowe były, są i będą – jest to nieuniknione. Warto mieć tego świadomość, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Od początku istnienia portalu piszemy o wypadkach nurkowych. Skupiamy się głównie na zdarzeniach, które związane są z Polakami. Jednak zdarza się, że piszemy o ciekawych (z różnego punktu widzenia) wypadkach obcokrajowców.

 

Obecnie, z prowadzonych  przez nas statystyk wynika, że w ciągu roku w trakcie nurkowania ginie około 12 Polaków (czyli średnio jedna osoba na miesiąc). Dodatkowo rocznie w Polsce obserwujemy kilkadziesiąt przypadków choroby dekompresyjnej.

 

Obserwujemy niepokojące lekceważenie objawów skórnego DCS’a, czyli swędzącej wysypki plamistej purpurowej, marmurkowatej. Do komory dekompresyjnej najczęściej trafiają nurkowie z objawami choroby dekompresyjnej Typu I – bólami mięśniowo-stawowymi zlokalizowanymi w pobliżu dużych stawów (biodrowego, barkowego, łokciowego).

 

Skąd bierze się niechęć do konsultowania innych objawów z lekarzami dyżurującymi w Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej (KOMH)? W zakresie niepokojących objawów, które pojawiły się po lub w związku z nurkowaniem zachęcamy do zasięgania opinii specjalistów.

 

TELEFON ALARMOWY (całodobowy): 58 6225163

Ul. Powstania Styczniowego 9B
Gdynia 81-519


 

Kronika wypadków nurkowych

Uwaga: Dostęp do kroniki wypadków jest ograniczony. Aby mieć dostęp, musisz być zalogowany.

 

Orzeczenia dotyczące wypadków nurkowych

Bezprecedensowy wyrok niemieckiego sądu w sprawie wypadku nurkowego
Bezprecedensowy wyrok niemieckiego sądu w sprawie wypadku nurkowego
Australijska firma ukarana grzywną za śmiertelny wypadek nurkowy
Australijska firma ukarana grzywną za śmiertelny wypadek nurkowy
Umorzone śledztwo w sprawie śmierci nurków w Egipcie
Umorzone śledztwo w sprawie śmierci nurków w Egipcie

 

 

 


 

 

Wypadki nurkowe
SAR – Search and Rescue
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa

Wypadki nurkowe – misja uświadamianie

Głównym naszym celem jest uświadamianie. Z jednej strony o tym, że wypadki nurkowe mają miejsce. Z drugiej strony, zależy nam na zebraniu jak największej ilości faktów, które pozwolą na zrozumienie tego co się stało a być może nawet pozwolą na określenie przyczyn wypadku.

 

W Polsce wciąż nie ma wypracowanych zasad postępowania (dobrej praktyki) w przypadku wypadku nurkowego. Nie sporządza się protokołu, który zawierałby w szczególności informacje o konfiguracji, sprzęcie, gazach, czasie nurkowania. Owszem, ze względu na nagły charakter utonięcia, z urzędu wszczynane jest postępowanie przygotowawcze w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Jednak najczęściej, ze względu na brak udziału osób trzecich, postępowanie takie jest umarzane. Regularnie stwierdzaną, ostateczną przyczyną zgonu jest utonięcie, czasem w przypadku gdy zgon następuje już na powierzchni/na łodzi jest to zawał mięśnia sercowego. Jednak nie dajmy się zwieść, nie są to pierwotne przyczyny zgonu, a właśnie te interesują nas najbardziej.

 

Naszym zamiarem nie jest szukanie winnych, zależy nam na wyciąganiu wniosków na przyszłość. Tak by nie powielały się podobne schematy wypadków. Dobrym przykładem są dwa wypadki z maja 2016 roku, które miały miejsce w odstępie zaledwie 2 tygodni. W obu wypadkach nurek w konfiguracji sidemount korzystający ze skutera został znaleziony z pustą, co najmniej jedną butlą. Pomimo, że nie znamy przyczyn obu wypadków, można zauważyć powielony błąd niewłaściwego gospodarowania gazem w konfiguracji bocznej oraz ryzyko związane z używaniem skutera w przypadku nurkowania w sidemouncie.

 

Najczęstszą przyczyną wypadków nurków, także tych śmiertelnych jest czynnik ludzki. Błąd człowieka często wynika z braku doświadczenia, niewiedzy, braku podstawowych umiejętności, ignorancji, przeceniania własnych możliwości, stresu. Znacznie rzadziej wypadek związany jest z awarią sprzętu, a jeszcze rzadziej awaria jest bezpośrednią przyczyną wypadku.

 

Należy pamiętać, że śmiertelny wypadek nurkowy nie ogranicza się do zaistnienia jednego problemu, zwykle jest to ciąg przyczynowo-skutkowy, nałożenie błędnych decyzji, braku umiejętności, niewiedzy itd.

 

Uczmy się na cudzych błędach zamiast na własnych! 


 

Opisy wypadków nurkowych

Uwaga: Dostęp do opisów wypadków jest ograniczony. Aby mieć dostęp, musisz być zalogowany.

Zachęcam do przeczytania artykułów:

Ile warte jest życie kursanta?
Ile warte jest życie kursanta?
Czy jesteś gotowy na nurkowanie jaskiniowe?
Czy jesteś gotowy na nurkowanie jaskiniowe?
Czy tak powinien wyglądać kurs nurkowania jaskiniowego?
Czy tak powinien wyglądać kurs nurkowania jaskiniowego?