Żarłoczna rozgwiazda zagraża Wielkiej Rafie Koralowej

Żarłoczna rozgwiazda zagraża Wielkiej Rafie Koralowej
Ta dość niepozornie wyglądająca rozgwiazda zagraża
Wielkiej Rafie Koralowej

Stada żarłocznych, mięsożernych rozgwiazd z gatunku korona cierniowa (Acanthaster planci, ang. Crown of Thorns Starfish) poważnie zagrażają istnieniu Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii.

 

Naukowcom z australijskiego Instytutu Nauk Morskich (AIMS), na obrzeżach Townsville, Queensland, w północno-wschodniej Australii, udało się odwzorować zniszczenia spowodowane głównie działaniem tej niepozornej z wyglądu rozgwiazdy.

 

Koralowce giną w zastraszającym tempie. Obecnie możemy oglądać pod wodą zaledwie połowę tego co było 27 lat temu. Aż 42% tych zniszczeń rafy koralowej jest przypisywane właśnie działalności korony cierniowej.

 

Jedną z przyczyn takiego stanu jest nadmiar nawozów sztucznych z rolnictwa, które trafiają do morza. Powoduje to wzrost liczby fitoplanktonu, który stanowi pokarm dla młodych rozgwiazd. Uzmysławiając sobie, że jedna rozgwiazda składa od 5 do 22 milionów jaj, łatwo zrozumieć nagły przyrost liczebności tych szkarłupni.

 

Teraz australijscy naukowcy szukają sposobów na obniżenie zniszczeń wywoływanych przez łakome rozgwiazdy, które posiadają zdolność  zduszenia korala a następnie strawienia jego mięsistych części. W tym celu przeprowadzona zostanie seria eksperymentów na ciernistych rozgwiazdach.


 

Tutaj znajdziecie film pokazujący tego żarłocznego szkarłupnia


 

Żarłoczna rozgwiazda zagraża Wielkiej Rafie Koralowej
Żarłoczna rozgwiazda zagraża
Wielkiej Rafie Koralowej

Rozgwiazda z gatunku Korona cierniowa (Acanthaster planci), to niezwykle żarłoczny i drapieżny szkarłupień. Występuje on powszechnie  na rafach koralowych Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.

 

Jest jednym z największych, obok rozgwiazdy gigantycznej (Pycnopodia helianthoides), przedstawicieli rozgwiazd.

 

Te niszczycielskie rozgwiazdy mają ciemno-fioletowo ubarwione ciało zwykle o średnicy 40–60 cm. Nazwę szkarłupnia zawdzięcza bardzo ostrym kolcom jadowym, którymi licznie pokryte są krótkie ramiona (z reguły u dorosłego osobnika w liczbie kilkunastu)


 

Źródło: BBC News

Podobne posty

Leave a Comment